Experti: Regulace provizí omezí tzv. přepojišťování klientů

Praha 24. listopadu (ČTK) - Regulace provizí pojišťovacím zprostředkovatelům a výplaty odkupného klientům v životním pojištění, kterou zavádí novela zákona od prosince, omezí podle expertů oslovených ČTK takzvané přepojišťování, tedy ukončování smluv a uzavírání nových v prvních letech pojištění. Otázkou je, zda je to pro klienty jen výhodné. Pojišťovny regulaci vítají, zástupci zprostředkovatelů míní, že to může být proti zájmům klienta.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Regulace provizí není rozhodně univerzální lék na neduhy trhu. Přepojišťování nebude vymýceno, domnívám se však, že se zvýší motivace zprostředkovatelů na udržení pojištění v prvních pěti letech. Pojišťovny a zprostředkovatelé mají často odlišný názor, zda konkrétní případy přepojištění klienta jsou pro něj vhodné, nebo ne," řekl ČTK ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví společnosti Deloitte Karel Veselý

"Každá regulace je dvojsečnou zbraní, což je i případ této těžce a dlouze přijímané novely. Ta totiž vedle nesporných přínosů může negativně zasáhnout ty spotřebitele, u kterých by přepojištění mohlo dávat smysl," souhlasila advokátka KPMG Legal Linda Kolaříková. Skutečně nepoctivý zprostředkovatel podle ní brzy objeví jiné cesty, jak se na úkor klienta obohatit. Regulace zprostředkovatelských provizí je pouze jedním z mnoha nástrojů ochrany spotřebitele, dodala.

"Zákon může skutečně omezit problematické přepojišťování tzv. spořicích smluv v prvních pěti letech. Bohužel regulace negativně zasáhne rizikově zaměřená pojištění, kde může být pro většinu klientů výhodné změnit pojišťovnu po několika letech, podobně jako u povinného ručení. Tomu nyní zákon bude nepřímo bránit, což vnímáme jako úlitbu pojišťovnám a opatření poškozující klienty," řekl výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář.

Klientovi by měl vzniknout nárok na nenulové odkupné již v prvním roce ukončení smlouvy. Dosud to bylo tak, že zprostředkovatel vracel v prvních dvou letech storna provizi, ale klient nic nedostal, vše si ponechávala pojišťovna. Smlouvy rezervotvorného životního pojištění by ale podle sekretáře Asociace finančních zprostředkovatelů Petra Šafránka měl klient uzavírat na podstatně delší dobu a ukončovat ji předčasně jen z vážných důvodů, například neočekávaného snížení příjmů. Nová právní úprava tak paradoxně podporuje předčasné ukončování smluv, podotkl.

Ředitel makléřské firmy Chytrý Honza Jiří Paták souhlasí se zákonodárci a uvědomuje si, že je zapotřebí narovnat pokřivený trh a změnit jeho fungování. "Abychom však dosáhli rovnováhy, musí mít tyto změny pozitivní dopad nejen na klienty, ale také na poradce. Ti budou v našem systému, který vyplácí po částech v průběhu let, nyní odměňováni nejen za objem, ale také za kvalitu sjednaného pojištění a péči o klienta v průběhu času," upozornil

Podle dosavadního zákona provize regulovány nejsou. Přepojišťování vede k nízké hodnotě tzv. odkupného, které klient obdrží při předčasném ukončení pojištění, kde se tvoří finanční rezerva. Jde hlavně o investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění.

Pojišťovny vnímají podle České asociace pojišťoven vládní novelu jako férové řešení, které motivuje zprostředkovatele k dlouhodobé péči o klienta a chrání jeho zájmy.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články