Francouzská média si stěžují na Google kvůli autorským právům

Paříž 24. října (ČTK) - Ve Francii začala platit nová pravidla autorského práva a ihned se stala předmětem sporu tamních médií s internetovým gigantem Google. Média mají nyní podle evropských pravidel, která francouzská novela zohledňuje, dostávat zaplaceno za obsah, jehož úryvky a náhledy firmy jako Google, Facebook a další šíří na internetu. Google však platit odmítl a rozhodl se náhledy vůbec nezveřejňovat. Vydavatelé a novináři s tím nesouhlasí a proti postupu firmy hodlají podat stížnost u úřadu pro hospodářskou soutěž, píše AFP.

ČTK Česká tisková kancelář

Reformu autorského práva v rámci celé Evropské unie schválily na jaře členské země bloku a europarlament. Francie své zákony příslušným způsobem upravila jako první v EU. Země mají od přijetí směrnice na zapracování změn do svých národních pravidel dva roky. Cílem novinky měla být ochrana autorů a tvůrců v digitální době.

Společnost Google však odmítla platit za zobrazované úryvky, jak reforma ukládá. Místo toho ve Francii splnila varování, že náhledy a úryvky zobrazovat skrze služby jako Google News či ve výsledcích vyhledávání raději vůbec nebude.

Podle vydavatelů ale krok povede k zásadnímu snížení příjmů internetových médií. Viditelnost ve vyhledávači totiž zvyšuje návštěvnost daných webových stránek a potenciálně tedy také příjmy z reklamy a předplatného.

Přes 1000 mediálních pracovníků z Francie i několika dalších evropských zemí proto Google v otevřeném dopise obviňuje z obcházení zákona. "Jako novináři jsme za toto (autorské) právo dlouho bojovali, protože kvalitní zpravodajství stojí peníze. Současná situace, kdy Googlu připadne většina příjmu z reklam u obsahu vytvořeného zpravodajstvím, které za obsah nedostane zaplaceno, je neudržitelná a uvrhává média do každým rokem prohlubující se krize," píší autoři otevřeného dopisu.

"V dnešní době, kdy jsou internet a sociální sítě zamořeny dezinformačními kampaněmi a nezávislá žurnalistika je v několika zemích Evropské unie pod útokem, by vzdát se bez boje mělo katastrofální důsledky," uzavírají mediální zaměstnanci dopis, pod který se podepsali i šéfové významných evropských médií včetně generálního ředitele německé tiskové agentury DPA Petera Kropsche.

Francouzští vydavatelé a novináři zastupovaní majitelem deníku La Dépeche du Midi Jeanem-Michelem Bayletem a generálním ředitelem mediální skupiny Les Échos-Le Parisien Pierrem Louettem dnes oznámili, že proti postupu Googlu podají stížnost a zároveň požádají vládu, aby podmínky uložené vyhledávačem zpochybnila.

Do sporu se už dříve vložil i francouzský prezident Emmanuel Macron a ministr kultury Franck Riester, který se minulý týden setkal se zástupci společnosti Google v New Yorku.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři