K činům, které mohou spáchat firmy, zatím lichva nepřibude

Nedávno jsme Vás informovali o tom, že vláda bude posuzovat návrh, který umožní trestat právnické osoby i za trestný čin lichvy. K věci se vyjadřoval i JUDr. Lukáš Bohuslav Ph.D. v naší rubrice očima odborníka, který byl jednoznačně pro tuto novelizaci. Ta ovšem schválena nebyla.

Foto: Redakce

K trestným činům, které mohou spáchat firmy, zatím lichva nepřibude. Novelu příslušného zákona, kterou podala skupina poslanců TOP 09 a Starostů, ČSSD a KDU-ČSL, Sněmovna v úvodním kole zamítla. Ministerstvo spravedlnosti slibuje, že předloží celkovou novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Nyní hrozí za lichvu postih jen jednotlivcům, a to peněžitý trest nebo vězení.

"Připravujeme návrh, který by měl být komplexní," uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Přiklání se k tomu, že na firmy se budou vztahovat všechny trestné činy kromě těch, které budou v zákoně výslovně uvedeny. Nyní je tomu naopak.

Zpravodaj Jaroslav Borka (KSČM), který návrh na zamítnutí podal, připomněl, že vláda chce zhodnotit dopady zákona a na základě rozboru připravit svou novelu do poloviny letošního roku. K celkové úpravě se přiklonila i předchůdkyně Válkové Marie Benešová (ČSSD), která prý v zákoně postrádá řadu dalších trestných činů. Jmenovala zpronevěru, zneužití informací v obchodním styku a porušení povinnosti pří správě cizího majetku.

Za urychlené zařazení lichvy do zákona se přimlouval za předkladatele Jan Chvojka (ČSSD). Uvedl, že se bude snažit prosadit návrh do jiné vládní novely, kterou Sněmovna projednává. Autoři předlohy poukazují na to, že se k lichvě často uchylují nebankovní poskytovatelé půjček a úvěrů z řad právnických osob.

Zákon platí od předloňského roku. Firmy mohou být stíhány pro téměř osm desítek trestných činů. Proviní se, jestliže trestný čin spáchá její manažer, zaměstnanec nebo jednatel, pokud by tím firma získala prospěch. Firma nebo organizace může být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde.

Firmy mohou být trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Soudy mohou společnostem ukládat hlavně majetkové sankce, případně i zákaz činnosti nebo zákaz přijímání dotací. Nejtvrdším trestem je zrušení firmy.


Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články