K normě o registru smluv je řada námětů změn, často protichůdných

Sněmovní ústavně-právní výbor po poměrně ostré debatě opět přerušil projednávání předlohy o povinném zveřejňování smluv v internetovém registru. Sešla se řada i protichůdných pozměňovacích návrhů, které by například stanovily různé výjimky. Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) varoval před případným schválením "paskvilu", k němuž se nakonec nikdo nebude hlásit. Debata bude pokračovat v pátek příští týden.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Několik pozměňovacích návrhů podal Jan Chvojka (ČSSD), které se týkají firem s účastí státu, krajů nebo obcí. Povinnost by se vztahovala jen na společnosti, které vlastní stoprocentně. Podobně to podle něho platí na Slovensku, jeho příkladem předkladatelé normy v čele s Janem Farským (TOP 09 a Starostové) argumentují. Chvojka uvedl, že netrvá na dalším návrhu, který by ze zákonavyloučil strategické státní firmy.

Iniciativa Rekonstrukce státu, která za předlohu lobbuje, podpořila jinou změnu navrhovanou Radkem Vondráčkem (ANO). Mírnější režim by platil pro firmy s podílem státu, kraje nebo obcí, které musejí konkurovat jiným společnostem na trhu. Vláda by v jejich případě stanovila nařízením seznam smluv, na něž by se zveřejňování kvůli obchodnímu tajemství nevztahovalo. Farský podotkl, že bez této změny by v registru byly smlouvy stejně takřka celé začerněné.

Proti navrženému znění normy opět vystoupil Svaz měst a obcí. "Je dostatečný prostor pro to, aby občané dostávali informace," uvedla výkonná ředitelka Jana Vildumetzová. Zveřejňování smluv podle ní nesmí obce administrativně zatížit. Varovala taky před možným rozporem se zákonem o ochraně osobních údajů. Vildumetzová navíc poslancům řekla, že portál veřejné správy není na zveřejňování smluv připraven.

Proti přerušení projednávání normy hlasoval jen Farský. Přítomným členům řekl, že pokud stanovisko výboru nebude včas, připraví pro Sněmovnu takzvanou oponentní zprávu menšiny. "Je vůle to neprojednat a neschválit," soudí. Jiní poslanci před spěchem varovali. "Pokud vzniknou škody, na nás, na poslancích, si nikdo nic nevezme," podotkl Tejc.

Některé náměty na změny padly v ústavně-právním výboru už při minulé schůzi. Týkaly se dočasného vynětí některých obce, zahrnutí církví nebo stanovení peněžitých limitů pro smlouvy, od nichž by už musely být na webu.

Předloha předpokládá, že nezveřejněné smlouvy by nebyly účinné. V registru by navíc měly být taky objednávky a faktury. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už dříve při jednání kontrolního výboru navrhl, aby se povinnost zveřejňovat smlouvy vztahovala taky na firmy, které dostávají dotace od státu.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články