K prioritám Válkové patří občanský zákoník či zákon o žalobcích

Ministryně spravedlnosti Helena Válková chce v letních měsících připravit první novelu nového občanského zákoníku. Komplexní novelizaci kodexu plánuje v příštím roce.

Foto: Fotolia

Komplexní novelizaci kodexu plánuje v příštím roce. Letos v červenci předloží vládě návrh zákona o státním zastupitelství. V létě také hodlá navrhnout rozšíření okruhu trestných činů, za něž lze stíhat právnické osoby. Uvedla to na dnešní tiskové konferenci, kde představila své priority.

Aktuálně se ministryně snaží změnit nepřiměřeně vysoké náklady při vymáhání bagatelních pohledávek, tedy pohledávek do 10.000 korun, a to návrhem změny vyhlášky o advokátním tarifu. "Výrazně snižujeme odměny advokátů v těchto typech sporů," uvedla. Vyhláška je v připomínkovém řízení, účinnosti by měla nabýt koncem května.

Další z priorit Válkové je nový zákon o státním zastupitelství. "Blížíme se ke shodě. Základem našeho návrhu by se mohl stát návrh, který už byl ve Sněmovně," popsala. Jedním z přínosů nového zákona by podle ní měla být i lepší možnost vyvodit odpovědnost státních zástupců v případech, kdy nekonají.

V oblasti vězeňství se chce úřad zaměřit na boj s recidivou, která se v současné době pohybuje kolem 65 procent. Za příčinu vysoké recidivy zejména u majetkové trestné činnosti pokládá ministerstvo zadluženost pachatelů a jejich neschopnost uplatnit se na trhu práce. Proto chce mimo jiné podporovat takzvané domy na půl cesty, které pomáhají pachatelům s návratem do běžného života.

Válková také zdůraznila potřebu věnovat se obětem trestných činů, a to ve spolupráci s neziskovým sektorem. V novém trestním řádu, který připravuje, chce ještě více posílit jejich práva. V tomto roce plánuje úřad vypracovat analýzu dopadu zákona o peněžité pomoci obětem trestných činů, a zjistit tak, zda je pomoc poskytovaná obětem efektivní.

V ekonomické oblasti zůstává prioritou ministerstva výstavba justičního paláce v Ústí nad Labem a také dorovnání platů zaměstnanců v justici.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články