K soudu míří další obžaloba související s tunelováním záložny MSD

Praha 26. září (ČTK) - Státní zástupce podal obžalobu na člověka, který se podle něj podílel na praní špinavých peněz z později zkrachovaného Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Pražské vrchní státní zastupitelství to dnes uvedlo na svém webu. Za legalizaci výnosů pocházejících z trestné činnosti hrozí pachateli dva až osm let vězení.

ČTK Česká tisková kancelář

"Trestného činu se tato osoba dopustila tím, že zastírala původ finančních prostředků, které pocházely z nezákonně poskytnutých úvěrů ze strany Metropolitního spořitelního družstva," popsal dozorující státní zástupce Jan Krestýn.

Z právní kvalifikace skutku vyplývá, že kriminalisté vnímají obžalovaného člověka jako člena organizované skupiny. Obžalobu bude řešit Obvodní soud pro Prahu 8.

Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu letos v dubnu informovala, že kvůli legalizaci částky přesahující výši jedné miliardy korun navrhla v případu MSD obžalovat osmačtyřicetiletého Čecha. Peníze z MSD putovaly podle vyšetřovatelů přes nastrčené české společnosti do Hongkongu, kde je pachatelé částečně vybírali v hotovosti a částečně převodem vraceli zpět do Česka. Policie dále uvedla, že obviněnému muži zajistila nemovitosti v odhadované ceně 40 milionů korun.

Před českým soudem už v souvislosti s vytunelováním MSD stanula dvacítka lidí včetně tří členů představenstva kampeličky. Skupina družstvu údajně způsobila škodu 1,2 miliardy korun. Státní zástupkyně žádá pro trojici manažerů 9,5 a deset let vězení, maximální možný zákaz činnosti a propadnutí veškerého majetku. Nastrčeným "bílým koním", kteří údajně vyváděli peníze ze záložny prostřednictvím fingovaných úvěrů, navrhla tresty od čtyř do osmi let. Soud chce v listopadu vyhlásit rozsudek.

Na podezřelé toky peněz v záložně upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Pražské vrchní státní zastupitelství záložně následně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14.000 členů, do konkurzu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři