Koalice zvažuje kvůli služebnímu zákonu svolání mimořádné schůze

Koalice zvažuje kvůli projednání novely služebního zákona svolání mimořádné schůze Sněmovny. Uskutečnit by se mohla v létě. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Podle ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) chce mít koalice na konci května konečné znění zákona. Ještě koncem tohoto měsíce by mělo začít projednávání ve sněmovních výborech. Takový termín označil minulý týden vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) za nereálný.

Podle Jourové sice stále přetrvávají sporné body, na kterých se koalice nedohodla, přesto ministryně předpokládá, že se podaří komplexní novelu do konce května dokončit. Norma pak bude projednávána v ústavně právním výboru Sněmovny i s veřejností.

"Až se koalice dohodne, může to jít rychle. Nevylučoval bych svolání mimořádné schůze v létě, která by zákon projednala ve druhém a třetím čtení," uvedl premiér Sobotka. Norma by měla být účinná od ledna příštího roku.

Podle harmonogramu, který minulý týden schválila vláda, by konečnou verzi novely služebního zákona měla Sněmovna schvalovat v červnu a Senát o měsíc později. Generální ředitelství státní služby by mělo při úřadu vlády vzniknout v červenci a v říjnu by měl kabinet jmenovat na doporučení výběrové komise jeho šéfa, takzvaného superúředníka. Především termíny projednání v parlamentu ale minulý týden zpochybnil Bělobrádek.

O některých aspektech zákona podle Bělobrádka není možné diskutovat, protože není jasné, jaký budou mít dopad na státní rozpočet. Podle Bělobrádka se debatuje mimo jiné o tom, jak budou převedeni někteří pracovníci na nově vzniklé generální ředitelství státní služby. Část lidí by totiž měla být převedena z ministerstev vnitra a práce. Lidovci podle Bělobrádka požadují, aby i tito pracovníci prošli určitým výběrem.

Řadu let odkládaný služební zákon je jedním z nejstarších ústavních dluhů České republiky. Česko je jedinou zemí Evropské unie, kterázákon o státní službě nemá.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články