Konečná verze registru smluv má být až po vyčíslení dopadů

Praha 28. října (ČTK) - Ve vládní koalici stále není shoda nad podobou zákona o internetovém registru smluv státu, krajů, obcí a jejich organizací. Teprve minulý týden vzniklo zadání pro studii o finančních dopadech normy. Na jejím základě se vybere konečná verze. Sněmovna by o ní mohla rozhodnout podle místopředsedy sněmovního ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) ještě letos.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

"Dál to prodlužovat nemá smysl," řekl ČTK Vondráček. Předlohu podala skupina skoro osmi desítek poslanců v čele s Janem Farským (TOP 09 a Starostové) loni v prosinci. Sněmovní výbory se nad normou neshodly; ústavně-právní doporučil pozměňovací návrhy, hospodářský chtěl vyčkat na vládní návrh.

Dopadová studie měla být podle původních plánů do konce října. Vondráček přiznává, že postup debaty o normě zdržela kampaň před podzimními komunálními a senátními volbami.

Předloha se několikrát dostala na jednání koaliční rady. Stále platí, že smlouva nezveřejněná v registru nebude platná. Na radě ale nedávno opět údajně vyvstala myšlenka nezveřejňovat faktury a otočit princip zákona tak, aby uváděl, které dokumenty by v registru být musely. V takovém případě by bylo lepší podle Vondráčka vydat se cestou zcela nové vládní předlohy. "Zásadní změny bychom neměli připustit," tvrdí.

Kvůli předpokládanému zveřejňování faktur nad určitou částku poukazují na vysoké náklady některé státní firmy. Jedna z kompromisních variant prý počítá s tím, že by se vkládaly do registru až později. V zákoně patrně bude i sporná strojová čitelnost smluv, aby v nich lidé mohli snáz vyhledávat konkrétní údaje. Padají argumenty, že strojová čitelnost je technicky náročná.

Registr smluv se měl podle letních prohlášení některých koaličních politiků schvalovat ve Sněmovně po prázdninách. Nakonec se nedostal do programu zářijové ani nynější říjnové schůze. Další schůze dolní komory se plánuje až v prosinci. Hovoří se ale taky o mimořádné schůzi, na jejíž program by se registr mohl dostat.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články