Menu

Aktuality

Kvůli zákazu prodeje o svátcích hrozí spory o ochranu investic

AktualityČTK29.06.2016
ČTK29.06.2016

Praha 29. června (ČTK) - Svaz obchodu a cestovního ruchu se kvůli schválenému zákazu prodeje o sedmi svátcích chce prostřednictvím opozičních poslanců obrátit se stížností na Ústavní soud. Někteří zahraniční majitelé nákupních center by se kvůli zákonu také mohli se státem soudit kvůli ochraně svých investic. ČTK to řekla prezidentka svazu Marta Nováková. Hlavní problém zákona podle ní nejsou možné ztráty obchodníků, ale to, že zákon diskriminuje část obchodníků.

Kvůli zákazu tak hrozí spory o ochraně investic. Například nizozemských investorů v oblasti nákupních center je v Česku řada. "Ti to považují za docela otevřený útok, protože tady investovali na základě podmínek, které tady byly, a ty podmínky stát takovýmto způsobem omezuje," uvedla Nováková.

Diskriminační je podle svazu především to, že se zákaz vztahuje pouze na prodejny nad 200 metrů čtverečních. "Tak jak je ten zákon napsaný, těch 200 m2, tak ta nákupní centra budou vlastně k ničemu, jestliže se tam zavřou dvě třetiny prodejen," dodala prezidentka. Zahraniční investoři tak podle ní budou pravděpodobně chtít využít mezinárodních smluv o ochraně investic. V případě zemí, kde ČR nemá tuto smlouvu uzavřenu, přijdou podle ní na řadu žaloby.

Zákon, který prodejní dobu o sedmi státních svátcích omezuje, schválila v úterý Sněmovna na návrh Senátu a přes odpor pravice. Úpravu nyní dostane k podpisu prezident.

Obchody budou muset mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by směly mít otevřeno jen do 12:00. Sněmovna návrh schvalovala podruhé. Původně rozhodla o tom, že obchody by musely mít zavřeno jen na Nový rok a dva z vánočních svátků, což už často dodržují dobrovolně samy. Senát ale trval na své verzi, s níž se na druhý pokus většina poslanců ztotožnila.

Zákaz prodeje se nebude vztahovat na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zavřeno ale budou muset mít zastavárny, sběrny nebo bazary. Za porušení zákona bude hrozit pokuta až milion korun. Při opakovaném porušení to bude až pětinásobek. Zákon má platit do tří měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři