Menu

Aktuality

Na práva dětí by mohl v budoucnu dohlížet dětský ombudsman

AktualityČTK12.06.2016
ČTK12.06.2016

Praha 10. června (ČTK) - Na dodržování práv dětí a jejich ochranu by mohl v budoucnu v Česku dohlížet ombudsman pro děti. Vzniknout by mohl buď nový post ochránce dětských práv, nebo by se problematice mohl věnovat nový zástupce ombudsmanky. Vyplývá to z analýzy rady vlády pro lidská práva. Materiál má ČTK k dispozici.

"V jaké podobě bude institut dětského ombudsmana zřízen, zda-li samostatně, nebo v rámci institutu veřejného ochránce práv, by měla rozhodnout vláda v druhé polovině roku," uvedlo tiskové oddělení ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který vládní radě pro lidská práva předsedá. Součástí rady je výbor pro práva dítěte.

O ombudsmanovi pro děti se zmínil Dientbier už na podzim 2014. Plánoval tehdy, že by ochránce dětí mohl začít pracovat ještě do konce tohoto volebního období. To by mělo trvat do podzimu 2017. Zřízení místa doporučoval Česku Výbor OSN pro práva dítěte (UNCRC). Kritizoval také to, že péče o děti je v ČR roztříštěná pod několik ministerstev. Už dřívější vládní zprávy o stavu lidských práv uváděly, že Česko je jednou z posledních zemí EU, která ještě takzvaného dětského ombudsmana nemá.

Podle ombudsmanky Anny Šabatové její kancelář dostává ročně několik stovek stížností a podnětů od dětí. Týkají se třeba pobytu v dětských domovech, léčby či přejímání poštovních zásilek bez občanského průkazu. Úřad zřídil i dětskou stránku. Šabatová už dřív řekla, že její kancelář nemůže s dětmi intenzivní kontakt navázat a jejich zájmy hájit, nemá k tomu zmocnění a dostatečné personální vybavení.

Podle analýzy by vznik nového úřadu dětského ombudsmana měl tu výhodu, že by instituce od počátku byla nastavena jako "přátelská dětem". Byla by s nimi v kontaktu, své kroky by vysvětlovala srozumitelně, mohla by zvolit kreativnější přístup. Bylo by to ale také nákladnější. Zástupce nynější ombudsmanky by měl pak výhodu v zázemí uznávané instituce, odbouraly by se případné duplicity.

"Obě varianty by samozřejmě vyžadovaly vybavení potřebnými lidskými zdroji," uvádí analýza. Podotýká, že je nutné také zajistit finance. Pravomoci ombudsmana pro děti by upravil nový zákon, kompetence zástupce ombudsmanky pak novely.

Ochránce práv dětí by dohlížel na dodržování mezinárodních úmluv. Pravidelně by zveřejňoval zprávy o situaci a podmínkách dětí v Česku. Vydával by doporučení úřadům a zákonodárcům. Prověřoval by také stížnosti a domáhal se nápravy. Mezi úkoly by patřila i osvěta.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři