Na změně ústavy by mohla být shoda do konce března

Praha 13. ledna (ČTK) - Na změnách ústavy se politické strany chtějí shodnout do konce března. V létě má pak konkrétní návrh dostat Sněmovna, která by ho mohla schválit do konce roku. Na tiskové konferenci po jednání sněmovního podvýboru pro ústavu to dnes řekl jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD). Mezi diskutované změny ústavy patří návrhy na změnu pravomocí prezidenta, funkčního období ústavních soudců nebo zavedení klouzavého mandátu pro poslance.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Tejc uvedl, že poslanci budou v příštích týdnech debatovat o všech návrzích, které zazní. O tom, na jakých bude dostatečná shoda, aby měly šanci na schválení ústavní většinou, by mělo být jasno do tří měsíců. Tejc věří, že se shoda nalezne na pěti až deseti bodech, ne všichni z jeho kolegů z podvýboru jsou ale tak optimističtí.

Nyní je na stole přes 20 různých návrhů na změnu ústavy. Některé z nejdůležitějších i nejkontroverznějších se týkají pravomocí prezidenta republiky. Je mezi nimi návrh na to, aby musel do budoucna hledat u vlády nebo v Senátu souhlas pro jmenování členů bankovní rady České národní banky, zpřesnění procedury při jmenování premiéra nebo usnadnění pohnání hlavy státu k Ústavnímu soudu. Nově by ho tam mohla povolat každá z parlamentních komor třemi pětinami hlasů.

S částí těchto změn ale už nyní nesouhlasí třeba hnutí Úsvit, podle něhož by neměl přímo volený prezident přicházet o pravomoci. Do ústavy chce naopak dát možnost odvolání hlavy státu v referendu. Tejc dnes upozornil, že některé návrhy naopak směřují k posílení prezidentských pravomocí. Ten by tak do budoucna třeba mohl bez kontrasignace jmenovat předsedu a místopředsedy Nejvyššího správního soudu.

Alespoň částečná shoda na dnešní tiskové konferenci, kde byli zástupci šesti stran, panovala na návrhu do ústavy zakotvit institut ombudsmana a na tom, aby do budoucna byl mandát ústavních soudců neopakovatelný a prodloužil se na 12 let. Padl také návrh na konstruktivní vyjádření nedůvěry vládě, zavedení klouzavého mandátu pro poslance, prodloužení lhůty, kterou má Senát na projednávání zákonů, nebo schválení ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Ve hře je také zánik mandátu zákonodárců v případě jejich odsouzení k nepodmíněnému trestu nebo přímá volba starostů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články