Německá vláda bude vracet většinu afghánských běženců do vlasti

Berlín 28. října (ČTK) - Afghánští uprchlíci, kteří přicházejí do Německa, nemohou automaticky očekávat schválení žádosti o azyl a většina jich zřejmě bude poslána zpět do vlasti. Prohlásil to dnes německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Stejně tak se podle něj budou muset do své domoviny vrátit desítky tisíc migrantů původem z balkánských zemí. Ministr uvedl, že počet běženců proudících do Německa se v posledních dnech výrazně zvýšil. Ostře také kritizoval Rakousko, že prý za tmy nechává migranty u německé hranice, aby mohli přejít na druhou stranu, a na jejich příjezd Berlín neupozorňuje.

Česká tisková kancelář

"Jednání Rakouska v posledních dnech je nepatřičné... Všimli jsme si, že migranti jsou v noci odváženi k německé hranici bez jakéhokoli zaopatření a upozornění. Rakousko včera (v úterý) slíbilo, že se vrátí k organizovanému postupu. Očekávám, že se tak stane okamžitě," řekl de Maiziére na dnešní tiskové konferenci v Berlíně. Šlo zatím o nejsilnější kritiku Berlína na adresu sousedního státu za poslední dva měsíce, kdy migrační krize Evropu pohlcuje.

Německo dnes rovněž informovalo evropské představitele, že bude ještě nejméně dva týdny kvůli přílivu migrantů pokračovat v pohraničních kontrolách. Ministr vnitra prý Evropské komisi sdělil, že kontroly budou trvat až do 13. listopadu, uvedla agentura DPA.

Ministr také uvedl, že německá vláda chce zásadně snížit počet afghánských žadatelů o azyl v zemi. Německo a další západní státy investují miliony dolarů rozvojové pomoci do Afghánistánu, vyslaly tam vojáky a policisty k výcviku afghánských bezpečnostních sil a afghánská vláda souhlasí s Berlínem, že by Afghánci měli zůstávat ve vlasti a pomáhat při její obnově, podotkl de Maiziére.

Afghánci jsou po Syřanech na druhém místě v počtech běženců vstupujících do Německa. "To je nepřijatelné," zdůraznil ministr. Afghánci budou posuzováni případ od případu, doplnil.

Vrátit se do své domovské země budou muset podle de Maiziérea rovněž desetitisíce běženců původem z Balkánu, až koncem tohoto týdne vstoupí v platnost nové zákony usnadňující vracení uprchlíků. "Počítám s tím, že v následujících týdnech počet dobrovolných návratů i počet lidí vypovězených z Německa podstatně vzroste," řekl de Maiziére.

Nové zákony mají urychlit vyřizování žádostí o azyl pro běžence prchající z oblastí zasažených občanskou válkou, jako jsou například Syřané. Plán má ale také umožnit rychlejší vracení do vlasti těch, kteří nemají pro udělení azylu dostatečné důvody. "To znamená, že desítky tisíc žadatelů o azyl z Balkánu, jejichž (žádost) bude zamítnuta, budou muset Německo opustit," poznamenal de Maiziére. Podle něj bylo letos z Německa vyhoštěno 11.000 lidí a dalších 27.000 jich opustilo německé území dobrovolně.

Na seznam "bezpečných zemí" byly tento týden přidány Albánie, Kosovo a Černá hora, připomněla agentura AFP. Z 577.000 migrantů, kteří od ledna do září požádali v Německu o azyl, bylo víc než 66.000 Albánců a 32.000 obyvatel Kosova, sdělily německé úřady.

tes lcm ml

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu