"Jednání Rakouska v posledních dnech je nepatřičné... Všimli jsme si, že migranti jsou v noci odváženi k německé hranici bez jakéhokoli zaopatření a upozornění. Rakousko včera (v úterý) slíbilo, že se vrátí k organizovanému postupu. Očekávám, že se tak stane okamžitě," řekl de Maiziére na dnešní tiskové konferenci v Berlíně. Šlo zatím o nejsilnější kritiku Berlína na adresu sousedního státu za poslední dva měsíce, kdy migrační krize Evropu pohlcuje.
Německo dnes rovněž informovalo evropské představitele, že bude ještě nejméně dva týdny kvůli přílivu migrantů pokračovat v pohraničních kontrolách. Ministr vnitra prý Evropské komisi sdělil, že kontroly budou trvat až do 13. listopadu, uvedla agentura DPA.
Ministr také uvedl, že německá vláda chce zásadně snížit počet afghánských žadatelů o azyl v zemi. Německo a další západní státy investují miliony dolarů rozvojové pomoci do Afghánistánu, vyslaly tam vojáky a policisty k výcviku afghánských bezpečnostních sil a afghánská vláda souhlasí s Berlínem, že by Afghánci měli zůstávat ve vlasti a pomáhat při její obnově, podotkl de Maiziére.
Afghánci jsou po Syřanech na druhém místě v počtech běženců vstupujících do Německa. "To je nepřijatelné," zdůraznil ministr. Afghánci budou posuzováni případ od případu, doplnil.
Vrátit se do své domovské země budou muset podle de Maiziérea rovněž desetitisíce běženců původem z Balkánu, až koncem tohoto týdne vstoupí v platnost nové zákony usnadňující vracení uprchlíků. "Počítám s tím, že v následujících týdnech počet dobrovolných návratů i počet lidí vypovězených z Německa podstatně vzroste," řekl de Maiziére.
Nové zákony mají urychlit vyřizování žádostí o azyl pro běžence prchající z oblastí zasažených občanskou válkou, jako jsou například Syřané. Plán má ale také umožnit rychlejší vracení do vlasti těch, kteří nemají pro udělení azylu dostatečné důvody. "To znamená, že desítky tisíc žadatelů o azyl z Balkánu, jejichž (žádost) bude zamítnuta, budou muset Německo opustit," poznamenal de Maiziére. Podle něj bylo letos z Německa vyhoštěno 11.000 lidí a dalších 27.000 jich opustilo německé území dobrovolně.
Na seznam "bezpečných zemí" byly tento týden přidány Albánie, Kosovo a Černá hora, připomněla agentura AFP. Z 577.000 migrantů, kteří od ledna do září požádali v Německu o azyl, bylo víc než 66.000 Albánců a 32.000 obyvatel Kosova, sdělily německé úřady.
tes lcm ml
Diskuze k článku ()