Nevládní organizace kritizují rejstřík skutečných vlastníků

Praha 28. července (ČTK) - Čtyři nevládní organizace kritizují chystanou novelu zákona proti praní špinavých peněz, která zavádí rejstřík skutečných vlastníků firem. Slibovaný efekt podle nich nepřinese, protože zveřejněné informace nebudou úplné a údajně hrozí, že k nim budou mít přístup jen někteří "vyvolení". Na svém webu to dnes uvedlo Centrum nezávislé investigace (CNI).

Česká tisková kancelář

Novelu předkládá ministerstvo financí, podklady připravil resort spravedlnosti. Jeden z návrhů ministerstva spravedlnosti počítá s tím, že by se k informacím o skutečných vlastnících měly dostat jen některé instituce na základě registrace, například Finančně analytický útvar ministerstva financí. Údaje by mohli získat i investigativní novináři, museli by ale před rejstříkovým soudem prokázat, že data potřebují v souvislosti s "předcházením trestné činnosti a financování terorismu". Ministerstvo spravedlnosti hájí návrh tím, že smyslem úpravy není zveřejnění majetkové a mocenské struktury firem jako takové, ale za účelem omezování praní špinavých peněz a financování terorismu.

Ministerstvu financí se však podle CNI návrh, podle něhož by rejstřík nebyl veřejně přístupný a informace by získali jen někteří, nelíbil. "Babišův resort se proto rozhodl podpořit druhou, otevřenější variantu, kterou resort spravedlnosti připravil. Ta už počítá s veřejným přístupem k databázi, i zde ale budou platit určitá omezení," uvedlo CNI.

Nevládní organizace Nadační fond proti korupci, Centrum aplikované ekonomie, Lexperanto a Naši politici tvrdí, že v zákonu bude chybět mimo jiné kompletní vlastnická struktura, protože v rejstříku by měli být uvedeni pouze koneční vlastníci a pouze majitelé, kteří drží ve firmě větší než pětadvacetiprocentní podíl. Novela podle protikorupčních organizací postrádá i ustanovení, podle něhož by společnosti, které informace o svých vlastnících nezveřejní, neměly dostávat veřejné prostředky.

Konečná podoba zákona vzejde z připomínkového řízení, kam ji nedávno poslalo ministerstvo financí. Zákon by měl platit od poloviny příštího roku.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu