Nevládní organizace kritizují rejstřík skutečných vlastníků

Praha 28. července (ČTK) - Čtyři nevládní organizace kritizují chystanou novelu zákona proti praní špinavých peněz, která zavádí rejstřík skutečných vlastníků firem. Slibovaný efekt podle nich nepřinese, protože zveřejněné informace nebudou úplné a údajně hrozí, že k nim budou mít přístup jen někteří "vyvolení". Na svém webu to dnes uvedlo Centrum nezávislé investigace (CNI).

Česká tisková kancelář
Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu
Foto: Fotolia

Novelu předkládá ministerstvo financí, podklady připravil resort spravedlnosti. Jeden z návrhů ministerstva spravedlnosti počítá s tím, že by se k informacím o skutečných vlastnících měly dostat jen některé instituce na základě registrace, například Finančně analytický útvar ministerstva financí. Údaje by mohli získat i investigativní novináři, museli by ale před rejstříkovým soudem prokázat, že data potřebují v souvislosti s "předcházením trestné činnosti a financování terorismu". Ministerstvo spravedlnosti hájí návrh tím, že smyslem úpravy není zveřejnění majetkové a mocenské struktury firem jako takové, ale za účelem omezování praní špinavých peněz a financování terorismu.

Ministerstvu financí se však podle CNI návrh, podle něhož by rejstřík nebyl veřejně přístupný a informace by získali jen někteří, nelíbil. "Babišův resort se proto rozhodl podpořit druhou, otevřenější variantu, kterou resort spravedlnosti připravil. Ta už počítá s veřejným přístupem k databázi, i zde ale budou platit určitá omezení," uvedlo CNI.

Nevládní organizace Nadační fond proti korupci, Centrum aplikované ekonomie, Lexperanto a Naši politici tvrdí, že v zákonu bude chybět mimo jiné kompletní vlastnická struktura, protože v rejstříku by měli být uvedeni pouze koneční vlastníci a pouze majitelé, kteří drží ve firmě větší než pětadvacetiprocentní podíl. Novela podle protikorupčních organizací postrádá i ustanovení, podle něhož by společnosti, které informace o svých vlastnících nezveřejní, neměly dostávat veřejné prostředky.

Konečná podoba zákona vzejde z připomínkového řízení, kam ji nedávno poslalo ministerstvo financí. Zákon by měl platit od poloviny příštího roku.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články