Noc Fakulty. Fakulta sametová

Architektonické veledílo Jana Kotěry už potřetí v průběhu jedné z listopadových nocí pohostí multižánrový festival Noc fakulty nabitý od podlahy až po půdu zajímavými přednáškami, workshopy, diskuzemi či hudbou. A prostor bude dokonce i na jógu, tanec nebo laser game.

Byť by se tak mohlo vzhledem k místu konání zdát, akce rozhodně není určena jenom absolventům nebo studentům práv! Vítáni jsou všichni, kteří mají chuť užít si netradiční večer a poznat právo v jeho celospolečenském kontextu. 

Dominantou programu jsou přednášky odborníků z řad celé akademické obce, kteří vystoupí s tématy na výsost aktuálními a místy i značně kontroverzními. Namátkou se návštěvníci mohou těšit na přední dámu tuzemské veřejné žaloby Lenku Bradáčovu, která se bude věnovat tématu důvěryhodnosti a mediálního obrazu justice, mj. o mužích a ženách s olejničkou bude řeč během společného příspěvku ústavního právníka Jana Kysely a psychiatra Radkina Honzáka. Pozvání přijala i soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková, o trestněprávní kvalifikaci slavného příběhu rudých trenek na Hradě se rozpovídá Vladimír Pelc. Co dělá právníků radost prozradí Zděněk Kučera a o změnách, které česká justice doznala po Sametové revoluci si můžete povídat se soudcem NSS Zdeňkem Kühnem. A prostor bude i na opravdu nevšední témata – otázku, co mají společného právo a superhrdinové zodpoví Petr AghaJiří Šouša rozkryje, jak se v průběhu století vyvíjelo jedno z nejstarších řemesel, tedy prostituce, a právní povahu influencerství pak prozkoumáme s Andreou Pavelcvou.

Stejně jako celá akce není určena pouze právníkům, ani mezi pozvanými hosty nechybí zástupci jiných vědních oborů. Téměř polovinu přednáškového programu tvoří příspěvky techniků, genetiků, lékařů, sociologů či politiků, kteří poukáží na přesah paragrafů do svých oborů. O etických i technologických otázkách budou diskutovat molekulární biolog Jan Černý spolu evolučním biologem a knězem Markem Váchou, jak se v průběhu let změnila čeština v úřední komunikaci zanalyzují zástupci kolektivu Čeština na právech. Deset věcí, které by měl každý vědět o tom, co se děje před naším narozením, prozradí Milena Králíčková, řeč bude i o sportu kolem nás a chybět nebude ani aktuální téma fake news a komunikace na sociálních sítích.

O duševní zdraví se letošní organizátoři rozhodli pečovat opravdu po všech stránkách – nad rámec odlehčených přednášek bude totiž v rámci bohatého doprovodného programu možné poměřit své síly v PubQvízu, poslechnout si kvalitní hudbu či si v prostorách slavného fakultního „bazénu“ zacvičit jógu.

Fotografie z minulého ročníku Noci fakulty. Zdroj: René Volfík/FOTOREPO.cz.

Již tradiční jsou prohlídky křížem, krážem netradičními prostory pražské právnické fakulty, na které se mohou zájemci přihlašovat od pondělí 11. listopadu. 

Akce takové velikosti, která by neformálním způsobem propojovala právo s ostatními vědními obory a zároveň nekonvenční cestou prezentovala paragrafy v celospolečenském kontextu nemá obdoby, a proto by byl hřích nechat si ujít něco z toho, co zkušený organizátorský tým pro letošek přichystal za program. O tom, že právo je multidimenzionální fenomén již bylo řečeno i napsáno mnoho, o jeho společenském přesahu i tom, že právo nejsou jenom zaprášené knihy a zákony se však přijďte přesvědčit 13. listopadu sami!

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu