Novela vysokoškolského zákona umožní odebírat akademické tituly

Připravovaná novela vysokoškolského zákona mimo jiné umožní odebírat neprávem získané akademické tituly, řekl na včerejším setkání s novináři rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. S touto novinkou souhlasí, ale upozornil, že jeho konkrétní podobu ještě bude třeba doladit.

Česká tisková kancelář
Paragraf, zákony, právní otázky
Foto: Fotolia

Ministerstvo školství se svými návrhy v této oblasti seznámilo akademickou obec přibližně před třemi týdny, první diskuze proběhly minulý týden. "My tu možnost vítáme, protože ne všichni k titulu přišli poctivě," uvedl rektor nejstarší tuzemské univerzity.

Myslí si, že tento nový institut bude využíván pouze v ojedinělých případech. Většina univerzit totiž nyní disponuje například systémy, které jsou schopny odhalit plagiátorství.

Definitivní znění paragrafů bude třeba propracovat především z hlediska návaznosti na jiné právní normy. "Právníci musejí popsat důsledky, které by to mohlo přinést. Nejde jen o akademickou půdu, ale ti lidé své tituly využívají i mimo ni a dělají určité akty," řekl Zima.

Jako příklad možných sporných situací uvedl to, že někdo hypoteticky sice opíše magisterskou práci, ale pak samostatně vypracuje kvalitní doktorskou. Debaty se povedou také ohledně délky promlčecí lhůty, Zima by se přikláněl k desetileté.

Detaily by měla vyřešit pracovní komise, která byla pro tento účel sestavena. Konkrétní závěry by měla přinést na příští jednání zástupců ministerstva školství a dalších zainteresovaných stran o novele vysokoškolského zákona, které se uskuteční 10. července.

Tam by měly definitivní podobu dostat také akreditační řízení a rozdělení pravomocí mezi univerzitami a fakultami. Na dosavadním průběhu jednání je podle Zimy znát, že je zájem dlouho připravovanou novelu konečně dokončit. "Ministerstvo školství významnou většinu našich připomínek akceptovalo. Rada vysokých škol a Česká konference rektorů mají v zásadě obdobné postoje, neshodnou se jen v oblasti kompetencí univerzit a fakult a jejich přenosu," dodal.

Novela vysokoškolského zákona se připravuje už několik let, na konečné podobě zákona se ale ministerstvo s akademiky zatím neshodlo.Návrh ministerstva školství pod vedením Marcela Chládka (ČSSD) navazuje na materiál, který připravil šéf tohoto resortu v Nečasově vládě Petr Fiala, současný předseda ODS.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články