Nový občanský zákoník nahrává podvodným zprostředkovatelům půjček

Nový občanský zákoník dává prostor podvodným společnostem, které se pod příslibem úvěru snaží ze spotřebitelů vytáhnout peníze. Stačí přimět zájemce o půjčku k uzavření smlouvy o zprostředkování finančního produktu. Následně již zbývá ho přesvědčit, že mu úvěr nemůže být poskytnut výhradně kvůli jeho pochybení. Kromě provize za zprostředkování příležitosti si pak společnosti mohou nárokovat i smyšlené pokuty za údajná porušení smluvních podmínek. Ty mohou dokonce žadatele o půjčku dovést až k exekuci.

Foto: Fotolia

Zájemci o půjčku by si především měli dát pozor, zda je jim k podpisu předložena smlouva o úvěru nebo pouze smlouva o zprostředkování finančního produktu. „Nový občanský zákoník připouští, aby ke splnění závazku ze strany zprostředkovatele došlo již samotným obstaráním příležitosti. Spotřebitel se tak může dostat do situace, kdy musí zprostředkovateli zaplatit provizi, aniž by zároveň muselo dojít i k vlastnímu poskytnutí půjčky,“ upozorňuje na problematickou změnu občanského zákoníku Petr Novák, právník ze společnosti Vaše nároky.cz, která pomáhá získat finanční odškodnění občanům, kteří se stali obětí nepoctivého či nekalého jednání obchodníků.

Na tuto kličku zřejmě sází i společnost CM Company, která svým klientům slibuje zprostředkování neúčelové půjčky. Ve skutečnosti z nich pouze vyloudí zálohu, která je podmínkou zaslání smlouvy. „Řešíme případ klientky, která chtěla zprostředkovat půjčku ve výši 100 000 korun. Telefonicky byla ujištěna, že pro ni splňuje všechna požadovaná kritéria. Aby prý nemusela ručit svým domem, musela ale předem zaplatit zálohu na provizi zprostředkovatele ve výši 6 200 korun. Po dlouhém ujišťování, že se jedná o běžnou praxi, bohužel nakonec zaplatila a smlouvu podepsala,“ líčí příběh poškozené Petr Novák. Místo půjčky však následovaly pouze výmluvy. Klientka údajně nedodala správné dokumenty a dodatečně u ní byly zjištěné údajné prodlevy a zpožděné platby. „Snažili se tak svalit vinu za neposkytnutí úvěru na klientku, aby vytvořili dojem, že si zálohu mohou oprávněně ponechat, na což pochopitelně odmítáme přistoupit,“ doplňuje právník.

Propadlá záloha ale při jednání s podvodnými zprostředkovateli půjček ještě není tím nejhorším. „Po jiném klientovi společnost požaduje uhrazení pokuty ve výši 6 900 korun za údajné nedodržení smluvních podmínek z důvodu nedodání potřebných dokladů. Kromě toho si samozřejmě ponechala i pětitisícovou zálohu, která byla podmínkou pro zaslání smlouvy,“ líčí případ dalšího podvedeného klienta právník z Vaše nároky.cz.

Dalším úskalím při sjednávání půjčky může být také souběžné uzavření rozhodčí smlouvy. „Na jejím základě bude případný spor řešen nikoli obecným soudem, ale soukromým rozhodcem. V rámci rozhodčího řízení pak mohou být možnosti obrany klienta velice ztíženy, a to především tím, že rozhodčí nález bude konečný bez možnosti odvolání,“ vysvětluje Petr Novák a doplňuje: „Takový rozhodčí nález je potom exekučním titulem a na jeho základě může společnost vymáhat rozhodcem přiznaný nárok cestou exekuce.

Také souhlas s příkazem k inkasu může pro klienta představovat velké riziko. Společnost si totiž díky němu může z jeho účtu sama strhnout neoprávněnou či spornou částku. „Proti tomu by měl klient jen velmi omezené možnosti obrany. Řešením by mohlo být jedině podání žaloby na vrácení stržené částky, kterou by ovšem opět řešil rozhodce dle uzavřené rozhodčí doložky,“ uzavírá Petr Novák.

Jak poznáte, že pravděpodobně jednáte s podvodníky

  • Na webu společnosti nejsou uvedeny žádné kontaktní údaje
  • Společnost lze kontaktovat pouze na speciálně zpoplatněné lince
  • Za společnost nevystupují konkrétní pracovníci, v emailech a SMS jsou podepsána fiktivní úvěrová, administrativní a podobná oddělení
  • Podmínkou získání půjčky či zaslání smlouvy je poskytnutí zálohy
  • Negativní ohlasy v internetových diskuzích
Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články