Aktuality | ČTK | 18.11.2015

NSS: Olomouc může do úpravy územního plánu zavést stavební uzávěru

Olomouc 17. listopadu (ČTK) - Olomoucká radnice může problém s výškovou regulací nových staveb v okolí historického centra, která kvůli rozsudku krajského soudu přestane od začátku příštího roku platit, vyřešit pomocí stavební uzávěry. Město by tak získalo další čas na úpravu nového územního plánu a nevystavilo by se riziku, že mezitím bude v této části Olomouce připravena stavba výškové budovy. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), u kterého Olomouc neuspěla s kasační stížností.

ČTK

ČTK

ČTK

Krajský soud v Olomouci v únoru zrušil výškovou regulaci v části nového územního plánu, která bránila stavbě 75 metrů vysoké budovy Šantovka Tower v sousedství historického centra. Město zažalovala firma Office Park Šantovka. Radnice ale dostala čas do konce letošního roku, aby povolenou výšku nových staveb v této části Olomouce znovu a lépe zdůvodnila. Magistrát ve stížnosti NSS argumentoval tím, že termín pro úpravu územního plánu stanovený soudem nelze stihnout, avšak neuspěl.

NSS v rozsudku upozornil, že pokud nebude možné změnit územní plán včas, tak nevidí důvod, proč by radnice nemohla vydat rozhodnutí o stavební uzávěře. Předešla by tak problémům, kterých se ve své kasační stížnosti obává. "Z pozorného čtení rozsudku NSS de facto vyplývá rada adresovaná městu Olomouc použít nástroj stavební uzávěry, aby se obešla nesplnitelná podmínka včasného schválení změny územního plánu," komentoval verdikt NSS Spolek za krásnou Olomouc, který plánovanou stavbu výškové budovy dlouhodobě kritizuje.

Podle původního harmonogramu měl být návrh úpravy územního plánu hotový v květnu, aby mohl být projednán a připraven ke schválení v lednu. Příprava ale nabrala několikaměsíční skluz, takže od ledna výškové limity přestanou platit. Město bude o návrhu změny výškové regulace v novém územním plánu jednat s úřady včetně ministerstva kultury. Kdy bude připravený ke schválení, nelze odhadnout. Podle iniciativy Občané proti Šantovka Tower tak bude mít investor po Novém roce nejméně čtyři měsíce na vyřízení územního rozhodnutí.

Náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09) už dříve navrhl dočasnou stavební uzávěru, radní ale nesouhlasili. Mluvčí radnice Radka Štědrá ČTK řekla, že radní o problému budou znovu jednat na některém z nejbližších zasedání. "A to včetně opatření obecné povahy (stavební uzávěra), které je vedení města oprávněno vydávat," dodala.

Právník investora u soudu argumentoval tím, že vedení města o výškách chystaných staveb komplexu Šantovka vědělo od roku 2008 a že těmto plánům pod podmínkou "vysoké architektonické úrovně" vyjádřilo podporu. Developer pak zahájil projekt za deset miliard Kč, jehož součástí je nákupní centrum, Šantovka Tower, administrativní objekty i bytové domy. Stavbu výškových budov u památkové rezervace ale zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v novém územním plánu. Se stavbou Šantovky Tower vedle památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že poškodí panorama historického centra. Investor má opačný názor.

Nejvyšší správní soud územní plán

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články