NSS otevřel cestu znovu pro pokutu od ÚOHS pro RWE

Letitý případ domnělého zneužití dominantního postavení RWE Transgas na trhu s plynem možná opět skončí pokutou.

Foto: Fotolia

Nejvyšší správní soud aktuálně zamítl kasační stížnost plynárenské firmy a potvrdil rozsudek Krajského soudu v Brně z ledna 2012, zjistila ČTK z webu NSS. Soud nižší instance tehdy sice zrušil pokutu 240 milionů korun, kterou firma dostala v roce 2006 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jeden z vytýkaných deliktů ale potvrdil. Případ se znovu vrátí na ÚOHS, ten může pokutu firmě uložit znovu.

Sankci pro RWE Transgas Krajský soud v Brně rušil celkem třikrát. Soud uvedl, že v jednom ze dvou vytýkaných deliktů RWE Transgas svého dominantního postavení zneužila. Další část ale podle soudce krajského soudu Davida Rause ÚOHS nedoložil.

RWE podle ÚOHS i soudu zvýhodňovala své regionální distributory. Měli výhodnější podmínky než konkurence. "Na jedné straně se zdá být logické, že členům své rodiny může RWE nabízet výhodnější podmínky. Nacházíme se ale v sektoru plynárenství, který je liberalizován, a navíc distributoři, kteří nejsou součástí rodiny RWE, jsou v konkurenčním postavení a v tom je shledán podstatný prvek, o který se zneužití dominantního postavení opírá," uvedl v lednu 2012 Raus.

Další delikt ale podle něj ÚOHS neprokázal. Podle úřadu údajně dominant odmítal konkurenčním distributorům dodávat plyn, do kterékoli z bilančních zón v ČR. Podle soudu ale nebylo vůbec prokázáno, že by Pražská plynárenská nebo Jihočeská plynárenská, které jsou konkurenty RWE, chtěly do jiné bilanční zóny plyn dodávat.

Soud v lednu kromě jednoho z deliktů zrušil i pokutu. Jedním z důvodů bylo neuplatnění takzvané absorpční zásady, kvůli níž soudy v minulosti ÚOHS rušily už několik pokut. Úřad pokuty za delikty sčítal, má je ale ukládat pouze za nejzávažnější pochybení a k ostatním pak jen přihlédnout.

Plynárenská společnost RWE měla v době údajného porušení zákona na českém trhu s plynem více než osmdesátiprocentní podíl. Původně úřad udělil pokutu 370 milionů korun, následně ji snížil na 240 milionů. Pokuta byla v té době jednou z nejvyšších, které ÚOHS udělil. Případ se nyní vrátí na ÚOHS, ten může pokutu uložit znovu.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články