Pokud má stát účinně předcházet kriminalitě, musí mít dobré informace, zdůraznil NSS v rozsudku z letošního února, který nyní zpřístupnil ve své databázi.
Vnitro shromáždilo údaje o 17.454 mladých lidech, kteří v letech 1995 až 2004 opustili školská zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy. Následně si ministerstvo vyžádalo od policie údaje o trestné činnosti a informace propojilo. Podle ochránců dat vnitro porušilo zákon, a to i přesto, že ve výsledném souboru nebyla jména ani rodná čísla.
Pokutu vyměřenou v roce 2009 potvrdil loni Městský soud v Praze. NSS ale sankci zrušil a vrátil případ na úplný začátek, tedy k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dospěl k závěru, že výsledky výzkumu neumožňovaly zpětně ztotožnit či jakkoli kontaktovat konkrétní osoby. Zároveň soud poukázal na to, že ministerstvo je oprávněno přijímat potřebná opatření v prevenci kriminality mládeže, a právě kvůli tomu potřebuje znát realitu.
"Pokud tedy stěžovatel (vnitro) má zkoumat společenskou problematiku v okruhu své působnosti, analyzovat dosahované výsledky a činit opatření k řešení aktuálních otázek, musí disponovat příslušnými informacemi o společenské realitě, kterými mohou být i ty, jež shromáždil v posuzovaném výzkumu," stojí v rozsudku senátu NSS s předsedkyní Dagmar Nygrínovou.
Vnitro ve sporném výzkumu zajímal například věk při umístění do ústavní péče a při odchodu, počet a délka útěků a prostředí, do kterého chlapci a dívky z ústavu odcházeli. Rodná čísla už ve výsledném materiálu nebyla, posloužila však policii, aby mohla přiřadit ke konkrétním osobám informace o trestné činnosti.
zdroj ČTK
Diskuze k článku ()