NSS zamítl kasační stížnost Ostravy kvůli "smogové" žalobě

Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně zamítl kasační stížnost, kterou v závěru loňského roku podalo město Ostrava poté, kdy pražský městský soud odmítl jeho žalobu na stát za znečištěné ovzduší. ČTK to v pátek zjistila z úřední desky soudu. Proti rozsudku se nelze odvolat, možná je už jen ústavní stížnost.

Česká tisková kancelář
Kurzarbeit v senátu
Foto: Shutterstock

"Tuto informaci zatím máme od médií. Bohužel se nám dnes odpoledne nepodařilo spojit s advokátní kanceláří Tomáše Sokola, aby nám informaci o zamítnutí kasační stížnosti potvrdil. Nicméně rada města se bude dalším postupem v této věci zabývat v úterý na svém jednání," uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Město žalovalo vládu, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy za to, že dostatečně a efektivně nechránily čistotu ovzduší v Ostravě a nevytvořily funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů.

Žalobu podalo na jaře 2010 a soud se jí zabýval hned dvakrát. Městský soud v Praze ji nejprve řešil loni v březnu. Soudci však tehdy žalobu odmítli bez detailního projednání, protože ji město podle nich nepodalo v zákonné lhůtě. Město ale s tímto odůvodněním nesouhlasilo a obrátilo se tehdy poprvé na Nejvyšší správní soud, který rozhodl, že se žaloba musí projednat znovu. Soud proto žalobu znovu řešil v říjnu, ale ani tehdy s ní město neuspělo. Znovu se proto s kasační stížností obrátilo na Nejvyšší správní soud, kde rovněž nebylo úspěšné.

Moravskoslezský kraj se dlouhodobě potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší, které patří k nejhorším v Evropě. Kromě průmyslu, dopravy a lokálních topenišť míří podle odborníků do regionu znečištění ze sousedního Polska.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články