O návrhu na omezení podnikání ministrů bude jednat koaliční rada

Praha 22. března (ČTK) - O návrhu poslance ČSSD Jana Chvojky na omezení podnikání členů vlády bude jednat koaliční rada. Sociální demokraté a hnutí ANO, na jehož předsedu Andreje Babiše v podstatě míří, o něj i po dnešní schůzce koalice stále vedou spor. Zástupci KDU-ČSL mluví podobně jako představitelé ANO o možném porušení koaliční smlouvy, pokud by nad Chvojkovým návrhem nebyla v koalici shoda a některá z vládních stran pro něj hlasovala.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Koaliční smlouva popisuje takovou situaci podle místopředsedy KDU-ČSL a ministra zemědělství Mariana Jurečky poměrně zřetelně. Strana má vyvolat jednání ve snaze dohody na společném koaličním postupu. "Pokud se nedohodne a někdo z partnerů by nadále pro tento pozměňovací návrh i za této situace hlasoval, pak je to jednoznačně definitivně porušení koaliční smlouvy," řekl novinářům Jurečka.

Rovněž předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek mluvil o potřebě shody při hlasování o pozměňovacích návrzích k vládním novelám. Naopak šéf sociálnědemokratické frakce Roman Sklenák tvrdí, že je nutné se na koaliční smlouvu a její jednotlivá ustanovení podívat. "Skutečně pro nás tahle věc je docela zásadní," řekl Sklenák k Chvojkovu návrhu, který podpořilo už v pátek stranické předsednictvo. "Nechceme nikomu zakazovat vstup do politiky, ale myslíme si, že jsou určité pozice, kde by lidé podnikat neměli," zdůraznil.

Faltýnek se naopak postavil proti vyčleňování určitého okruhu lidí z politiky. Zástupci hnutí řekli na dnešním jednání premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), že by pokládali za férové, kdyby sociální demokracie měla heslo o tom, že nechce podnikatele v politice, ve volebním programu a volby s ním vyhrála. Současnou situaci Faltýnek vnímá jako možné měnění pravidel uprostřed hry. "Byla by škoda dehonestovat úspěchy společné vlády," podotkl dále Faltýnek.

Chvojka chce, aby člen vlády nesměl být ovládající osobou ve firmách. Musel by skončit do dvou měsíců po nástupu do funkce v kabinetu. Ovládajícími osobami jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv. V případě porušení zákona by takový člen vlády navíc ztratil ve firmě podle Chvojkova návrhu hlasovací práva, neměl by podíl na zisku, společnost by nemohla dostat žádnou státní pomoc, například dotace.

Další část poslancova návrhu by pod podobnými sankcemi zamezila členům vlády vlastnit média, konkrétně televizní a rozhlasové stanice a periodický tisk. Televizní nebo rozhlasové společnosti by navíc mohly přijít o vysílací licenci.

Chvojka chce návrh začlenit do vládní novely o zpřísnění zákona o střetu zájmů. Ještě jej ale nepodal. Poslanec na rozdíl od zástupců hnutí ANO tvrdí, že nejde o "lex Babiš", protože by platil až pro nově jmenované členy kabinetu. Babiš vlastní koncern Agrofert, do níž patří i mediální skupina Mafra.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články