Obce dostanou víc peněz z DPH, přijdou o daně od podnikatelů

Praha/Brno 16. prosince (ČTK) - Obce dostanou od roku 2017 vyšší podíl z vybrané daně z přidané hodnoty (DPH), zároveň však přijdou o svůj podíl na dani z příjmů od podnikatelů a všech fyzických osob, které podávají daňové přiznání. V novele zákona o rozpočtovém určení daní to dnes schválila Sněmovna, když přistoupila na pozměňovací návrh Senátu. Podpořil jej i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Novela především přináší již od příštího roku vyšší podíl na DPH krajům. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Česká tisková kancelář

Debata dnes trvala několik hodin. Pravice kritizovala senátní návrh s tím, že není dostatečně projednaný a že obce ochudí o peníze.

Vláda původně navrhla zvýšit podíl z vybrané DPH pouze krajům, a to už od příštího roku. Půjde zhruba o 3,5 miliardy korun. Kraje nyní získávají z vybrané DPH 7,86 procenta, nově dostanou 8,92 procenta. Příjmy krajů z daní se tak vrátí do stavu před rokem 2011, kdy zákon podíl krajů na daňových výnosech snížil.

Už při projednávání ve Sněmovně navrhovali poslanci pravice zvýšit s podílem krajů i podíl obcí. Žádný z těchto návrhů ale neuspěl. Senát poté přijal pozměňovací návrh Radko Martínka (ČSSD) vypracovaný ve spolupráci ministerstvem financí, který zvyšuje podíl obcí z 20,83 procenta na 21,4 procenta. Současně jim odebírá podíl 30 procent, který jim nyní připadá z daní živnostníků a všech fyzických osob, které podávají daňové přiznání.

Sněmovna ho dnes přijala, což by mělo znamenat pro obce od roku 2017 dodatečný celkový výnos asi dvě miliardy korun ročně na DPH, ale na daních z příjmu podnikatelů přijdou asi o miliardu ročně. Tento podíl, nazývaný motivační složka, měl motivovat obce k vytváření příznivých podmínek pro podnikání.

Změny dnes přivítal šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Podle něj vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Parlament vrátili krajům daňové výnosy zpět na úroveň, která jim patřila do roku 2012. "Kalouskova reforma kraje na daňových výnosech nevratně připravila do letoška o cca 10 miliard korun, které s ohledem na splnění dohody o návratu krajského koeficientu rozpočtového určení daní u DPH nebudeme po vládě vyžadovat. Vyšší daňové příjmy od roku 2016 využijeme především na investice krajů do nemocnic, sociální oblasti, škol či krajských silnic a na kofinancování čerpání fondů Evropské unie," uvedl Hašek.

Vrácení daňových výnosů zpět obcím dnes přivítal i předseda Svazu měst a obcí František Lukl. "Varovně však zvedáme prst nad odebráním motivačních prvků u daní od fyzických osob. Je otázkou, zda to pro obce nebude znamenat nakonec větší minus," uvedl Lukl. Svaz podle něj proto bude chtít po ministerstvu financí analýzu, jaký dopad na obce budou nakonec změny mít.

Pozměňovací návrh ve Sněmovně stejně jako předtím v Senátu podpořil ministr Babiš. Poukazoval na to, že v roce 2014 si na peníze z daní od fyzických osob sáhlo jen 23 procent obcí. Podle Babiše šlo o problematický parametr a o nástroj, který je pro účely obcí naprosto nevhodný. Prohlásil, že 5446 obcí získá díky senátnímu návrhu celkem miliardu korun, naproti tomu 706 obcí prodělá celkem 96 milionů. Martínek řekl, že se vyměňuje daň nejistá za daň jistou.

Sdružení místních samospráv i Svaz měst a obcí se obávají, že pokud by se v budoucnu dařilo vybírat od podnikatelů víc na daních, přijdou obce o mnohem víc, než získávají nyní. Tuto obavu vyslovila i poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové). Vladislav Vilímec a Zbyněk Stanjura (oba ODS) uvedli, že zrušení motivační složky připraví například hlavní město Prahu o 690 milionů korun. Babiš řekl, že Praha na druhé straně dostane navíc na DPH 273 milionů korun.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že zrušením motivačního příspěvku skončí motivace vedení měst vytvářet prostředí příznivé pro podnikání a obce budou více závislé na státu. Označil to za další krok k etatizaci a oligarchizaci veřejné správy.

Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok by obce měly získat na příjmech z daní celkově téměř 183 miliard korun. Z toho DPH by jim měla vynést asi 73 miliard Kč.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu