Obcím se možná rozšíří právo odstranit z ulic odstavená auta

Praha 21. října (ČTK) - Obce možná získají právo odstranit z ulic odstavená auta, která nebudou mít déle než tři měsíce platné osvědčení o technické způsobilosti. Sněmovně to navrhla TOP 09 v rámci novely zákona o silničním provozu. Chce tak vyřešit problém s vozy, které jejich majitelé ponechali na ulici svému osudu.

ČTK Česká tisková kancelář

"Dnes je možné podle zákona nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. Přestože auto stojí na stejném místě roky bez značky, je pomalu zarostlé trávou a chybí mu všechna kola. Majitel je nedohledatelný a radnice jsou v takových případech bezmocné," zdůvodnila potřebu změny poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Nedávno přijatá vládní novela silničního zákona umožnila obcím alespoň vniknout do dlouhodobě odstavených vozidel na ulicích bez registračních značek, aby pomocí identifikačního čísla zjistily jejich majitele. Zastupitelka Prahy 10 a senátorka Renata Chmelové z klubu KDU-ČSL ale při jejím projednávání uvedla, že toto opatření umožní odstranit jen asi desetinu autovraků. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) pak slíbil, že další úpravy by měla přinést budoucí novela. V úvahách je i možnost odstranit z veřejných parkovišť vozy bez zaplaceného povinného ručení.

Návrh TOP 09 počítá s tím, že obce by mohly odstavené auto s neplatným osvědčením technické způsobilosti odstavit na vybrané parkoviště, pokud by jej provozovatel vozidla nepřemístil sám do dvou měsíců od vyzvání. Pokud by se do půl roku nepřihlásil ani o vozidlo přemístěné na parkoviště, obec by vůz mohla prodat nebo nechat zlikvidovat. Náklady by vymáhala po provozovateli auta.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři