Aktuality | ČTK | 17.08.2016

Obec nestihla lhůtu, neuspěla s návrhem na její zrušení

Brno 16. srpna (ČTK) - Němčice na Prachaticku neuspěly s ústavní stížností ve sporu o pozemky ani s návrhem na zrušení části zákona, který upravil přechod některého majetku ze státu na obce. Návrh konkrétně směřoval proti části zákona, která stanovila 31. březen 2013 jako nejzazší datum, kdy se obce mohly o majetek přihlásit. Pokud to neudělaly, připadl státu.

ČTK

ČTK

ČTK

Sporné ustanovení přesně říká, že pokud vlastnické právo, které podle zákona přešlo ze státu na obec, není dosud zapsáno v katastru nemovitostí, je obec povinna nejpozději do 31. března 2013 uplatnit návrh vůči katastrálnímu úřadu, anebo podat žalobu na určení vlastnického práva u soudu.

Němčice termín nestihly kvůli víkendu a státnímu svátku. Žalobu odeslaly 29. března, soud ji obdržel až 2. dubna, a proto ji považoval za opožděnou, což nyní potvrdili také ústavní soudci. Zákon datum přechodu majetku stanovil jasně a běh lhůty se víkendem ani státním svátkem nepřerušil. Obec mohla využít datovou schránku nebo elektronickou poštu, lhůtu by tak stihla.

ÚS nesouhlasil ani s námitkou, že lhůta byla příliš krátká. Předcházela jí více než dvacetiletá doba k zápisu vlastnictví do katastru nemovitostí. Němčice ovšem zjevně nejsou jedinou obcí s podobným problémem. ÚS eviduje také stížnosti města Volary na Prachaticku a obcí Dolní Dvořiště, Rožmitál na Šumavě a Černá v Pošumaví na Českokrumlovsku.

Dnes vyhlášený nález ÚS je výjimečný tím, že prošel těsnou většinou hlasů. Sedm soudců z 15 k němu uplatnilo odlišná stanoviska.

"Pokud jeden z možných výkladů vede k faktickému zkrácení lhůty pro uplatnění předmětného restitučního nároku (byť jen) o dva dny, zatímco výklad druhý k jejímu prodloužení rovněž o dva dny, přikláníme se s ohledem na povahu a celkový účel daného restitučního předpisu k výkladu extenzivnímu," napsali například ve svém společném stanovisku Vojtěch Šimíček a Kateřina Šimáčková.

vlastnictví obce

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články