Obžaloba se odvolala v kauze vydání Hitlerových projevů

Brno 16. října (ČTK) - Brněnské městské státní zastupitelství dnes podalo odvolání v kauze vydání knihy Adolf Hitler: Projevy. ČTK to řekl jeho mluvčí Jan Petrásek. Podle něj se neztotožnilo s brněnským městským soudem, který před měsícem zprostil obžaloby majitele vydavatelství Guidemedia Pavla Kamase a Lukáše Nováka s tvůrcem publikace Stanislavem Beerem. Za schvalování genocidy jim hrozilo až deset let vězení. Brněnský krajský soud může verdikt schválit, ale také vrátit případ k novému projednání, anebo může rozsudek zrušit a sám vynést nové rozhodnutí.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Brněnský městský soud dospěl k závěru, že vydání knihy není trestným činem. Obžaloba v knize spatřovala propagaci nacismu. Podle některých odborníků je kniha problematická, protože v ní Hitlerovy myšlenky nejsou zasazeny do souvislostí.

Předseda trestního senátu brněnského soudu Martin Hrabal uvedl, že soud se podrobně seznámil s publikací a hledal odpověď na otázku, zda komentáře publicisty Beera k Hitlerovým projevům vyznívají jako souhlas s nimi. "Po obsahové stránce lze něco takového těžko dovodit," uvedl soudce. Připomněl, že v předmluvě knihy, v níž je 18 projevů nacistického diktátora, její tvůrci uvedli, že myšlenky Hitlera nechtějí jakkoli hodnotit a předkládají je čtenáři v autentické podobě.

Publikace vyšla v roce 2012 v nákladu 10.000 kusů. Prodávala se jen na internetu, letos v květnu nechalo vydavatelství vyrobit další výtisky. Vydavatelé se netají tím, že "Hitler se dobře prodává a je sugestivnější značkou než Coca-Cola". V komentářích k jeho projevům chybí podle nich kritika Hitlera a jeho myšlenek záměrně proto, aby si čtenář udělal svůj názor.

Žalobce Petrásek vytýkal knize, že diktátora velebí, propaguje myšlenky nacionálního socialismu, konkrétně úvahy a názory o údajném utlačování německého obyvatelstva v Československu a obsahuje kritiku takzvaného mezinárodního židovstva.

Před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knih Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. Podle obhajoby je vydání Hitlerových projevů analogickým sporem, ovšem podle žalobce Petráska Mein Kampf vyšel na rozdíl od Hitlerových projevů bez komentářů, tedy jako autentický dokument.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články