Odvolací soud projedná nárok novinářů na 300 milionů od státu

Pražský městský soud bude v polovině dubna rozhodovat o žalobě, kterou se Syndikát novinářů ČR domáhá na státu 302 milionů korun kvůli nesplněnému závazku vystavět profesnímu sdružení nové sídlo.

Foto: Fotolia

ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Obvodní soud pro Prahu 1 loni syndikátu přiznal nárok na 191 milionů a úroky z prodlení, stát se však proti tomuto rozhodnutí brání odvoláním.

Celý spor má počátek v roce 1967. Někdejší Svaz československých novinářů tehdy převedl do vlastnictví státu dvě své budovy nad Václavským náměstím, na jejichž místě později vyrostla novostavba Federálního shromáždění. Stát se na oplátku v hospodářské smlouvě zavázal, že novinářské organizaci postaví nové sídlo v proluce u Jiráskova mostu. Do té doby získali novináři k bezplatnému užívání dva domy v Pařížské ulici.

Nové sídlo se ale nikdy stavět nezačalo. V proluce původně přislíbené novinářům po letech vyrostl Tančící dům architektů Franka Gehryho a Vlada Miluniče. Ještě dříve stát s novináři jednal například o parcele v Nekázance nebo budově nad stanicí metra Můstek. Po roce 1989 se syndikát neúspěšně pokusil získat do svého vlastnictví alespoň jeden z domů v Pařížské, protože druhý mezitím dostal zpět restituent. Stát budovu převedl na památkáře, potom ji prodal.

V roce 2005 proto syndikát podal na stát žalobu. O sedm let později, a to až po zásahu Nejvyššího soudu, justice pravomocně uznala nárok profesního sdružení jako důvodný. Nyní soudy řeší konkrétní výši odškodného, které má syndikát dostat.

Obvodní soud pro Prahu 1 vyšel loni v září ze znaleckého posudku, který vypracoval ústav Boheima Experts. Podle něj by hodnota dvou nemovitostí převedených novinářským svazem na stát činila ke dni vzniku škody 191,2 milionu korun.

Soudce Petr Novák, jehož verdikt má ČTK k dispozici, se s tímto posudkem ztotožnil a označil jej za precizně vypracovaný a jeho závěry za řádně odůvodněné a logické. Proto syndikátu přiznal uvedenou částku a jeho žádost o dalších téměř 111 milionů zamítl. Zároveň státu nařídil, aby sdružení zaplatil další tři miliony jako náhradu nákladů soudního řízení.

Odvolací senát pražského městského soudu tento rozsudek projedná 15. dubna. Na straně žalovaných stojí za Českou republiku ministerstvo financí.

Syndikát novinářů je dobrovolným profesním sdružením, které v současné době sídlí na Senovážném náměstí. Členem syndikátu se může stát každý aktivní novinář, ať už pracuje na stálý pracovní poměr, nebo volně spolupracuje s redakcemi.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články