Ombudsmanka: Poplatek za podání podnětu k ÚOHS je neústavní

Brno 28. června (ČTK) - Podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové je poplatek 10.000 Kč za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neústavní. Vstoupila proto jako vedlejší účastník do řízení v dané věci u Ústavního soudu a připojila se k návrhu na zrušení poplatku. Kancelář ombudsmanky to dnes uvedla na svém webu. Poplatek napadlo občanské sdružení Oživení.

Česká tisková kancelář
Justice, spravedlnost, rozhodnutí soudu
Foto: Shutterstock

Podle ombudsmanky poplatek omezuje právo petiční - tedy právo obrátit se na státní orgán. Zakládá také možnou nepřímou diskriminaci z důvodu majetku, kdy si lidé s nízkými příjmy nemohou dovolit na úřad obrátit.

"Výše poplatku je takřka absolutní bariérou pro občany s nízkými příjmy, kteří jsou takto vyloučeni z kontroly nakládání s veřejnými prostředky. Z dat Českého statistického úřadu z roku 2017 vyplývá, že si u nás 30,7 procenta domácností nemůže dovolit neočekávaný výdaj ve výši 10.200 Kč. Minimálně třetina společnosti je tak zcela vyloučena z možnosti podat podnět k ÚOHS a podílet se tak na kultivaci prostředí s veřejnými zakázkami," uvedla ombudsmanka.

Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, ÚOHS obdržel 1305 podnětů, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, tedy 6,34 procenta předchozího roku, uvedla Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek.

Poplatek napadlo občanské sdružení Oživení, podle něhož je dané ustanovení porušením petičního práva - tedy práva obracet se ve věcech veřejného zájmu na orgány veřejné moci. Už dříve uvedlo, že pokládá za zcela absurdní, aby občan platil jakoukoli částku za to, že pomáhá správnímu úřadu plnit jeho úkoly, ke kterým je ze zákona povinen.

Sdružení se nejprve neúspěšně obrátilo na brněnský městský soud, a to s žalobou na antimonopolní úřad, od kterého požadovalo vydání zaplaceného desetitisícového poplatku jakožto bezdůvodného obohacení. Věc se dostala až k Ústavnímu soudu, k řízení se nyní ombudsmanka připojila.

Poplatek je součástí zákona o zadávání veřejných zakázek, který platí od podzimu 2016. Má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. Zpoplatnění podnětu se v zákoně objevilo z iniciativy poslanců.

Zákon konkrétně stanoví, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, ohledně jejíhož zadávání tvrdí podavatel podnětu pochybení. Jestliže podavatel poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad podnět nemusí vyřizovat. Osvobození od poplatku ani prodloužení lhůty pro jeho zaplacení není přípustné.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články