Počet peněžitých trestů se v posledních dvou letech zdvojnásobil

Praha 30. ledna (ČTK) - Počet uložených peněžitých trestů se za poslední dva roky více než zdvojnásobil. Loni soudy tento druh sankce použily jako hlavní či vedlejší trest v 8065 případech, zatímco v roce 2015 bylo stejných rozhodnutí 3629. Vyplývá to ze statistik ministerstva spravedlnosti, o kterých dnes v Praze informovaly Nejvyšší soud (NS) a Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Obě instituce se četnost ukládání peněžitých trestů snažily prosazovat na odborných seminářích, totéž se bude nyní týkat alternativních způsobů uzavírání trestního řízení.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

NS a NSZ zastupitelství v posledním roce pořádaly semináře určené pro soudce, státní zástupce či policisty, kde vysvětlovaly okolnosti ukládání peněžitých trestů. Upozorňovaly například, že v Česku dlouhodobě peněžité tresty tvořily zhruba čtyři procenta všech sankcí, zatímco například v Německu jde o 85 procent. Například nizozemská legislativa pak finanční sankci upřednostňuje před odnětím svobody ve všech případech, dokonce i když pachateli hrozí doživotí.

Předseda NS Pavel Šámal a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes představili novelu trestních předpisů, která by měla ukládání peněžitých trestů usnadnit. "Chceme zakotvit, že u majetkových trestných činů se musí prioritně uvažovat o peněžitém trestu a už v přípravném řízení musí být zjišťovány majetkové a osobní poměry pachatele," uvedl Šámal. Peněžité tresty by pak mohly dostat na starost celní orgány. "Protože mají zkušenosti z vymáhání daní," vysvětlil.

Do zákona by mělo také přibýt ustanovení, podle kterého by se nesplacené části peněžitého trestu daly jednoduše přeměnit na vězení. "Jedna denní sazba by se přepočítala na dva dny odnětí svobody," uvedl Zeman. Obě instituce podle Šámala chtějí návrh novely předložit ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO), v ideálním případě by se pak mohlo jednat o vládní návrh.

Obě instituce nyní na seminářích začaly s propagací tzv. odklonů, při kterých se trestní řízení vyřeší alternativním způsobem a většinou se díky tomu předejde projednávání případu před soudem. Mezi odklony patří například podmíněné zastavení stíhání, narovnání, trestní příkaz či dohoda o vině a trestu. Při splnění specifických podmínek je na úvaze soudu, zda k některému z těchto postupů přistoupí. Zásadní jsou pro to okolnosti trestného činu i zájmy případných poškozených.

Snahy o ukládání peněžitých trestů a odklonů podle NS a NSZ souvisí mimo jiné s obsazeností věznic, kterým by mohly ulevit. Podle statistiky Vězeňské služby je kapacita vězeňských zařízení 21.006 míst, avšak k minulému pátku byla obsazena na 105 procent 22.174 osobami. V případě vazby je naplněnost na úrovni 77,6 procenta, v samotném výkonu trestu jde však o 109 procent.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články