Menu

Aktuality

Poslanci navrhují řadu výjimek ze zákona o registru smluv

AktualityČTK11.05.2016
ČTK11.05.2016

Praha 11. května (ČTK) - Poslanci navrhují řadu výjimek ze zákona o internetovém registru smluv. Smlouvy by podle jejich požadavků na úpravy nemusely v databázi zveřejňovat například státní podniky, firmy s podílem státu, krajů nebo obcí a všechna zdravotnická zařízení. Úlevy by mohly mít i Česká televize a Český rozhlas.

Výjimky by se mohly dostat do lidovecké novely dosud neúčinného zákona, která dává výjimku národnímu podniku Budějovický Budvar. Sněmovní ústavně-právní výbor dnes projednávání předlohy po poměrně rozsáhlé diskusi opět přerušil.

"Vyrojila se nám hladová smečka výjimek," komentoval ve výboru množství pozměňovacích návrhů Martin Komárek (ANO), který poslance žádal, aby je "za lid této republiky" odmítli. Iniciátor původního zákona, poslanec za TOP 09 Jan Farský (STAN) zdůrazňoval, že už podle jeho současného znění se nemusí zveřejňovat nic nad rámec zákona o svobodném přístupu k informacím, navíc se zohledňuje i obchodní tajemství.

Ředitel Budvaru Jiří Boček ale upozornil na to, že žádost o informaci podle příslušného zákona může podnik zamítnout, věc se může dostat až před soud. Poukázal taky na to, že nezveřejněná smlouva nebude podle zákona o jejich registru platná. Norma by dostala Budvar do nerovnoprávného postavení vůči konkurenci, řekl jeho ředitel.

Vypuštění firem s podílem státu, krajů nebo obcí navrhují poslanci hned v několika úpravách v různé míře. Jednu z nich už dřív podpořil hospodářský výbor, který taky žádá roční odklad účinnosti zákona, tedy na červenec 2017. Od té doby by mělo podle schváleného znění platit pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

Návrh na vynětí zdravotnických zařízení dnes ohlásil Lukáš Pleticha (ČSSD). Jeho stranický kolega Jan Chvojka žádá užší výjimku. Bez uveřejnění by byly podle této úpravy účinné smlouvy na dodávky léků a zdravotnických prostředků. Jeho návrh podpořil náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar, podle něhož zajistí to, že akutní péči budou moci lékaři poskytovat nadále v akutním režimu. "Zveřejnit smlouvu následně není žádný problém," podotkl.

Sociální demokratka Marie Benešová chce úlevu pro Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Upozornila na střet zákona o registru smluv a zákona o pojišťovnictví, který zakazuje zveřejňovat pojistné a zájistné smlouvy.

Úlevu pro veřejnoprávní televizi a rozhlas ohlásil už dřív Martin Kolovratník (ANO). Pod zákon by sice nadále spadaly, zmírnit by se ale měly podmínky zveřejnění v registru pro jejich smlouvy v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání. Ředitel České televize Petr Dvořák dnes před poslanci podotkl, že pokud by zákon dopadal na televizi už nyní, nemohla by uzavřít nedávno stvrzenou smlouvu o přenosech z olympijských her v letech 2018 až 2020.

Objevil se ale i návrh na rozšíření zákona. Lidovec Jan Bartošek navrhuje, aby v registru musely být smlouvy nevládních organizací, které dostávají z veřejných peněz dotace nad dva miliony korun ročně. Podobný návrh Sněmovna při schvalování normy o internetovém registru smluv nepřijala.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři