Menu

Aktuality

Poslanci projednají eRecepty a budou opět volit šéfa komise GIBS

AktualityČTK04.01.2018
ČTK04.01.2018

Praha 4. ledna (ČTK) - Elektronickými recepty nebo návrhem ODS na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) by se měli poslanci zabývat na schůzi, která začne v úterý 16. ledna. V návrhu programu, jak jej dnes projednal sněmovní organizační výbor, je také opakovaná volba předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů a vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD.

Do programu výbor zařadil také soudní žádost o vydání poslance ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Policie ho obvinila ještě před volbami jako radního Postoloprt na Lounsku kvůli údajně nevýhodnému prodeji obecního domu. Růžička vinu necítí a předem řekl, že požádá dolní komoru, aby ho vydala. Sněmovna však pravděpodobně debatu o žádosti přeruší, neboť se k ní ještě nevyjádřil mandátový a imunitní výbor.

Elektronických receptů, které byly zavedeny jako povinné od ledna, se týkají hned tři předlohy. Senát navrhuje dvouletý odklad jejich povinného vydávání, ODS pětiletý odklad. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce do vládní technické novely zákona o léčivech včlenit ustanovení, podle kterého by lékařům za nedodržení povinnosti nehrozily v prvním roce pokuty.

V návrhu programu schůze jsou i další poslanecké předlohy. ODS navrhuje také například zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, zrušení omezení prodejní doby ve větších prodejnách a uzákonění postupného navyšování státních výdajů na obranu až na dvě procenta hrubého domácího produktu.

Z vládních návrhů by se poslanci měli zabývat zvýhodněním přimíchávání biopaliv z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků do pohonných hmot. Jiná předloha by uložila bankám, poskytovatelům platebních služeb nebo advokátům a poradcům povinnost poskytovat daňové správě údaje, které vyplývají z využívání zákona o boji proti praní špinavých peněz. Stejnou úroveň ochrany spotřebitele a regulace pro různé způsoby prodeje pojištění by měl zajistit návrh nového zákona o distribuci pojištění a zajištění.

Ohledně volby předsedy komise pro kontrolu činnosti inspekce bezpečnostních sborů se bude opakovat druhé kolo tajné volby. V prosinci sice Sněmovna zvolila kontroverzního kandidáta KSČM Zdeňka Ondráčka, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) ale výsledek pro pochyby o počtu hlasů nutných pro zvolení zrušil. Ondráček zůstává jediným kandidátem. Volba by se neuskutečnila jen v případě, že by se nominace vzdal, řekl ČTK předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Ve volbě předsedy vyšetřovací komise k OKD budou poslanci rozhodovat mezi Lukášem Černohorským (Piráti) a Pavlou Golasowskou (KDU-ČSL). V prosincovém prvním kole vypadl adept hnutí SPD Lubomír Volný.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři