Menu

Aktuality

Poslanecká sněmovna schválila změny v úpravě svéprávnosti

AktualityMinisterstvo spravedlnosti25.10.2016
Ministerstvo spravedlnosti25.10.2016

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu občanského zákoníku, která prodlužuje dobu pro přezkumy všech osob, které byly před rokem 2014 omezeny či zbaveny způsobilosti k právním úkonům, ze tří na pět let. Změna zákona byla nutná z důvodu větší ochrany osob s omezenou svéprávností.

Pokud by novela nebyla přijata, pak osoby, u kterých nedošlo k přezkumu, získají první den roku 2017 status osob svéprávných. V důsledku předčasného nabytí svéprávnosti by mohlo dojít k poškození a zneužití jejich práv. Zároveň by byly zbaveny možnosti plně realizovat svá práva v každodenním životě. Posuzování svéprávnosti je náročné pro posuzovaného člověka i jeho blízké, tedy pro ty, ke kterým by se mělo v takto citlivém procesu soudního rozhodování přistupovat s co největší šetrností.

Samotné vypracování znaleckého posudku je časově náročné a nelze jej uspíšit. Novela proto přináší pravidlo, podle něhož nebude znaleckého posudku zapotřebí ve všech případech, ale ve vybraných situacích bude stačit i zpráva ošetřujícího lékaře.

Soudy budou moci i v budoucnu v mimořádných případech prodloužit období pro pravidelný přezkum, a to ze tří až na pět let. I nadále však zůstane zachována možnost toto rozhodnutí změnit, pokud by se stav člověka zlepšil (viz § 60 NOZ).

0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři