Praha Sněmovně předloží novelu zákona o volbách do zastupitelstev

Praha předloží Poslanecké sněmovně návrh na změnu zákona o volbách do zastupitelstev obcí. Rozhodlo o tom dnes zastupitelstvo.

Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu
Foto: Fotolia

Podle novely by se v Praze v budoucnu vždy volilo pouze v jednom volebním obvodu a volby do zastupitelstva města a jednotlivých radnic by byly ve stejný termín. V Praze by se nadále volilo podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí, nikoliv krajů. Zastupitelé již schválili, že letos na podzim budou Pražané volit v jednom obvodu.

"Jedná se o jednoduché a elegantní řešení současné diskuse, jakým způsobem zavést pouze jeden volební obvod," řekl ČTK radní Lukáš Manhart (TOP 09), který návrh předkládal.

V současné době zákon umožňuje zastupitelům vytvořit více volebních obvodů tak, aby se v každém volilo nejméně devět zastupitelů. "Vytváření volebních obvodů může zásadním způsobem ovlivnit proporcionalitu volebního výsledku zvýšením přirozeného prahu pro získání volebního mandátu," píše se v materiálu, který schválili radní. To znamená, že ač strana získá potřebných pět procent, přesto žádný z jejích zástupců v zastupitelstvu nemusí usednout.

Navrhovaná novela upravuje pouze volby v Praze, pro volby do zastupitelstev ostatních obcí, městských částí a městských obvodů by se nic neměnilo.

Kromě změny, kterou navrhuje Praha, existuje i poslanecký návrh, podle kterého by se mělo v hlavním městě volit stejně jako do zastupitelstev krajů. Podle Manharta by to ale znamenalo řadu nevýhod. Volby v Praze by jednak byly každé dva roky - střídaly by se volby na magistrát a na radnice městských částí. Klesla by tak volební účast a stouply náklady na volby, které vyjdou na zhruba 35 milionů korun, řekl Manhart. Navíc by voliči nesměli panašovat, tedy "kroužkovat" kandidáty z různých stran. Volit by navíc mohli pouze občané České republiky, zatímco nyní mohou volit všichni s trvalým pobytem v Praze.

V letošních podzimních volbách se bude volit v jednom obvodu i bez ohledu na novelu zákona, jeden obvod již totiž schválili pražští zastupitelé. Pražané zvolí 65 zastupitelů namísto současných 63.


Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články