Právní předpisy budou zveřejňovány v elektronické Sbírce zákonů

Praha 20. ledna (ČTK) - Právní předpisy a mezinárodní smlouvy zřejmě budou zveřejňovány nejen v listinné, ale i v elektronické Sbírce zákonů. Počítá s tím návrh zákona, který dnes spolu s novelou souvisejících norem Sněmovna podpořila v prvním kole projednávání. Normu před dalším schvalováním svěřila k posouzení svému ústavně právnímu výboru.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Ministerstvo vnitra si od zákona slibuje zvýšení dostupnosti, přehlednosti a srozumitelnosti platného práva. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je cílem zajistit to, aby si lidé mohli prostřednictvím internetu bezplatně zjistit, jaké je přesné aktuální znění všech platných českých zákonů.

Zaváděné změny mají podle vnitra také usnadnit, zkvalitnit a zlepšit přípravu zákonů. Zákon o Sbírce zákonů totiž počítá se zavedením dvou informačních systémů. Jeden bude zaměřený na sbírku zákonů a mezinárodních smluv, druhý na legislativní proces. Systémy by měly postupně vznikat od příštího roku.

Celý systém bude podle návrhu stát 527 milionů korun. Vnitro počítá s tím, že 434 milionů korun zaplatí z evropských dotací. Technická část projektu by měla být hotová do konce roku 2018, zákon by měl platit od roku 2019. Kromě nákladů na vznik systému zákon počítá také s předběžnými provozními náklady, které by měly činit zhruba 389 milionů korun na deset let. Tyto peníze bude dávat ministerstvo vnitra ze svého rozpočtu.

Opoziční poslanci poukazovali na to, že náklady nejsou uspokojivě zdůvodněny. Podle Martina Plíška (TOP 09) bude třeba v zákoně zmírnit nároky na zdůvodnění poslaneckých předloh, protože poslanci na rozdíl od ministerstev nemají kapacitu například analyzovat a vyčíslit dopady svých návrhů na životní prostředí.

Navrhovaný zákon začal vznikat už v roce 2000, o deset let později jeho věcný záměr schválila vláda Petra Nečase (ODS). Sobotkova vláda se k předložení zákona zavázala v programovém prohlášení. Právní předpisy v elektronické podobě má podle vládní podkladů 18 z 28 zemí EU, další členské státy zavedení připravují.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články