Před čtvrt stoletím se vláda a OF dohodly na změně Ústavy

Praha 27. listopadu (ČTK) - Na setkání delegace Ústředního výboru Národní fronty a federální vlády vedené tehdejším premiérem Ladislavem Adamcem se zástupci Občanského fóra v čele s Václavem Havlem, k němuž došlo 28. listopadu 1989, se obě strany dohodly na sestavení nové federální vlády a na změně tří článků Ústavy. Tím nejvýznamnějším bylo zrušení vedoucí úlohy KSČ, dalšími postavení Národní fronty a vztah marxismu-leninismu a kulturní politiky, vzdělání a výchovy.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Delegace OF a partnerského slovenského hnutí Veřejnost proti násilí premiérovi dále navrhla, aby vláda předložila Federálnímu shromáždění návrh ústavního zákona, podle něhož poslanci, kteří se zpronevěřili svému poslaneckému slibu a nedbali vůle a zájmu lidu, mohou být ze svých funkcí odvoláni. Předseda vlády sdělil, že předal prezidentovi návrh na udělení milosti politickým vězňům.

Všechny tři inkriminované články Ústavy byly zrušeny hned následující den na mimořádné schůzi FS. Novou vládu jmenoval Adamec 3. prosince, ale byla velkým zklamáním, což nakonec vedlo k jeho demisi. Série intenzivních jednání po několika týdnech vyústila ve jmenování "vlády národního porozumění" v čele s Mariánem Čalfou, abdikaci prezidenta Gustava Husáka a nakonec zvolení Václava Havla prezidentem republiky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články