Menu

Aktuality

Průkaz mají mít všechny větší budovy, které navštěvuje veřejnost

AktualityČTK25.03.2018
ČTK25.03.2018

Praha 24. března (ČTK) - Průkaz energetické náročnosti na dobře viditelném místě mají mít nově všechny větší budovy s celkovou užitnou plochou větší než 500 metrů čtverečních, které často navštěvuje veřejnost. Vyplývá to z návrhu změn zákona o hospodaření energií, který je nyní v připomínkovém řízení. Materiál vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Dosud musely mít průkaz pouze budovy využívané orgány veřejné moci, za což Česko kritizovala Evropská komise. Změny v zákoně schválila už loni na jaře minulá vláda, před volbami do Sněmovny je ale nestihl projednat Parlament.

Legislativní úprava by podle návrhu ministerstva měla uvést do souladu evropskou a národní legislativu o energetické účinnosti. Mimo jiné má zpřesnit povinnost zpracování takzvaného energetického auditu nebo činnost energetických specialistů.

"Činnost energetického specialisty není vázanou živností a z tohoto důvodu existují v praxi případy, kdy je velmi problematické pouze na základě zákona sankcionovat energetického specialistu za zpracování dokumentů v rozporu se zákonem. Tato situace by měla být vyřešena zavedením oprávnění energetického specialisty pro právnické osoby," uvedl v předkládací zprávě materiálu resort.

Od roku 2009 je energetický průkaz povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov. Povinnost byla následně rozšířena na všechny rodinné, bytové i administrativní domy při větších renovacích, prodejích či pronájmech. Od začátku roku 2016 musí být průkazy předány i při pronájmech bytů a kanceláří.

Za předloňský rok přibylo podle údajů Státní energetické inspekce v databázi ministerstva průmyslu a obchodu asi 30.000 energetických průkazů. Zhruba 16.000 tvořily průkazy pro rodinné domy, 7000 pro bytové domy a 7000 pro jiné budovy, tj. například kulturní zařízení, školy a úřady. Podle dřívějšího vyjádření inspekce je celkově o trh s ročním obratem asi 220 milionů korun.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři