Legislativní úprava by podle návrhu ministerstva měla uvést do souladu evropskou a národní legislativu o energetické účinnosti. Mimo jiné má zpřesnit povinnost zpracování takzvaného energetického auditu nebo činnost energetických specialistů.
"Činnost energetického specialisty není vázanou živností a z tohoto důvodu existují v praxi případy, kdy je velmi problematické pouze na základě zákona sankcionovat energetického specialistu za zpracování dokumentů v rozporu se zákonem. Tato situace by měla být vyřešena zavedením oprávnění energetického specialisty pro právnické osoby," uvedl v předkládací zprávě materiálu resort.
Od roku 2009 je energetický průkaz povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov. Povinnost byla následně rozšířena na všechny rodinné, bytové i administrativní domy při větších renovacích, prodejích či pronájmech. Od začátku roku 2016 musí být průkazy předány i při pronájmech bytů a kanceláří.
Za předloňský rok přibylo podle údajů Státní energetické inspekce v databázi ministerstva průmyslu a obchodu asi 30.000 energetických průkazů. Zhruba 16.000 tvořily průkazy pro rodinné domy, 7000 pro bytové domy a 7000 pro jiné budovy, tj. například kulturní zařízení, školy a úřady. Podle dřívějšího vyjádření inspekce je celkově o trh s ročním obratem asi 220 milionů korun.
Diskuze k článku ()