Rektoři nemají k novele vysokoškolského zákona větších připomínek

Přerov 4. září (ČTK) - Zástupci České konference rektorů nemají k navržené novele vysokoškolského zákona větších připomínek. Některé hodlají v připomínkovém řízení ještě uplatnit, nejsou však podle nich zásadnějšího rázu. Při jednání s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) v Přerově se jim dnes podařilo uplatnit připomínku ke způsobu jmenování předsedy Akreditačního úřadu. Ministr chce novelu po jejím schválení předložit na podzim parlamentu. V platnost by měla vejít od 1. července příštího roku.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Připomínky, které máme, nejsou zásadního charakteru. Část z nich je formální, druhá část se týká jmenování předsedy Akreditačního úřadu. Ministr nám dnes řekl, že jí vyhoví. Další část se týkala uplatňování právního řádu v rámci vysokoškolského zákona. Ze strany České konference rektorů necítíme, že by to bylo zásadně odlišné," řekl dnes novinářům předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Podle Chládka je novela výsledkem vyváženého kompromisu. Společně s rektory se dnes dohodl na úpravě volby předsedy Akreditačního úřadu. Její dosavadní podobu dnes kritizoval předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer. Na základě připomínek rektorů se na volbě bude nově podílet i reprezentace vysokých škol. "Nemám s tím problém. Předseda bude navržen do vlády po dohodě s reprezentanty vysokých škol," podotkl ministr školství.

Podle uplatněných připomínek bude ministr navrhovat předsedu po dohodě s Radou vysokých škol a České konference rektorů a zbylých deset členů navrhnou oba reprezentanti. "Jeden z členů rady bude dokonce student, byl to velký ústupek," podotkl ministrův náměstek Petr Mlsna. Pozastavil se nad názorem předsedy Rady vysokých škol Fischera, podle nějž návrh novely neodpovídá dohodnuté kompromisní verzi. "Podle našich informací jsou ostatní členové rady jiného názoru než předseda," doplnil Mlsna.

Podle zástupců ministerstva školstí přinese novela například modernizaci akreditačního systému, kdy pro vysoké školy bude flexibilnější otevírat programy podle poptávek studentů. Na školy novela zároveň přenese větší odpovědnost za kvalitu studijních programů. Návrh také ponechává pravomoc jmenovat profesory prezidentovi. Počítá také s tím, že rektoři veřejných vysokých škol by měli mít pravomoc rozhodnout o neplatnosti vykonání státní závěrečné zkoušky nebo obhajoby disertační práce, což by vedlo k odebrání akademického titulu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články