Role celníků v ochraně duševního vlastnictví se změní

Praha 22. prosince (ČTK) - Prezident Miloš Zeman potvrdil změnu role celníků v ochraně duševního vlastnictví, jak ji připravili poslanci a senátoři. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK informoval, že podepsal zákon, podle kterého by se celníci na ochranu duševního vlastnictví měli zaměřit v souvislosti s celním dohledem. V rámci zákona o ochraně spotřebitele se problematice budou stejně jako dosud věnovat Česká obchodní inspekce a další orgány.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Norma zavádí dvojí vzájemně se doplňující a podporující režimy ochrany práv duševního vlastnictví. Podle ministra financí Andreje Babiše právní úprava zefektivní boj proti padělkům. Na jedné straně budou pro ochranu duševního vlastnictví vykonávat činnost celníci, a to buď v rámci celního dohledu, nebo i na vnitrostátním trhu, ale vždy na základě spolupráce s držiteli vlastnického práva. Na druhé straně se o ochranu duševního vlastnictví budou v rámci zákona o ochraně spotřebitele starat Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a další orgány.

Prezident dnes podepsal také novelu, která umožní pouze elektronické vydávání Cenového věstníku. Změna reaguje na klesající počet předplatitelů jeho papírové formy. Sdělení o cenových rozhodnutích budou nadále vyhlašována ve sbírce zákonů. Samotný věstník bude na portálu veřejné správy. Ministerstvo financí bude schraňovat deset let písemný výtisk každého rozhodnutí, aby se mohl ověřit jeho soulad s údaji na internetu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články