Šabatová: Registrované páry by měly mít šanci na osvojení dětí

Brno 31. července (ČTK) - Ombudsmanka Anna Šabatová se domnívá, že zákon by neměl bránit registrovaným homosexuálním párům v ČR, aby si mohly osvojit dítě. Podle ní se mnozí na toto téma dívají s předsudky a pod vlivem falešných dojmů. To, že registrované páry nemohou zatím žádat o osvojení dětí, považuje za protiústavní. Vyplývá to ze zprávy ombudsmanky o její činnosti za druhé čtvrtletí tohoto roku, kterou má ČTK k dispozici.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Jelikož jsem nenalezla objektivní a racionální důvod, pro který by mělo být registrovaným partnerům znemožněno osvojení, a to ani mezi tvrzeními odpůrců osvojení registrovanými partnery..., považuji ustanovení zákona o registrovaném partnerství (které zamezuje osvojení) za protiústavní," uvádí ochránkyně veřejných práv ve zprávě určené zákonodárcům.

Zabývala se případem muže, který se obrátil na Úřad městské části Praha 13 s žádostí o to, aby byl zařazen do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli dítěte. Uvedl, že žije v registrovaném partnerství. Úřad a později ani pražský magistrát jeho žádosti nevyhověl. Žádost stěžovatele je podle nich nepřípustná, protože zákon o registrovaném partnerství nedovoluje, aby si homosexuální páry v ČR osvojily dítě.

Ombudsmanka sice konstatovala, že úřady nemohly rozhodnout jinak, protože zákon jim to neumožňuje, ale je přesvědčena o tom, že jde o diskriminaci. Doporučila proto stěžovateli, aby ve věci podal správní žalobu a do ní včlenil také svůj procesní návrhna zrušení té části ustanovení o registrovaném partnerství, které brání osvojení dětí.

Stěžovatel již tuto žalobu podal k Městskému soudu v Praze, a to včetně procesního návrhu, řekla ČTK mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Městský soud se nyní s návrhem bude muset obrátit na Ústavní soud, který by měl rozhodnout o tom, zda zákaz osvojování dětí registrovanými páry v ČR není nezákonný.

Šabatová upozornila, že Evropský soud pro lidská práva se v minulosti zabýval obdobnou kauzou z Francie. Soud tehdy dospěl k závěru, že "samotnou sexuální orientaci uchazeče o adopci nelze považovat za legitimní důvod pro omezení jeho práva rozvíjet vztah s dítětem vhodným k adopci," napsala ve zprávě zákonodárcům Šabatová.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články