Menu

Aktuality

Sbírka zákonů získá od roku 2020 svou elektronickou podobu

AktualityČTK15.06.2016
ČTK15.06.2016

Praha 15. června (ČTK) - Sbírka zákonů získá od roku 2020 svou elektronickou podobu. Přístup k platným zákonům má být snazší a jejich přijaté změny budou zobrazovány přehledněji. Senát to dnes hladce schválil v rámci zákona o Sbírce zákonů, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

Záměrem zákona je zvýšit dostupnost, přehlednost a srozumitelnost platného práva. Cílem je zajistit, aby si lidé mohli prostřednictvím internetu bezplatně zjistit, jaké je přesné aktuální znění všech platných českých zákonů. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) při obhajobě zákona před senátory zdůraznil, že veškeré přijímané změny v platných zákonech budou ve sbírce zřetelně vyznačeny.

Chovancův úřad jako správce elektronické sbírky bude odpovědný za úplnost a správnost textu zveřejňovaných předpisů a za poskytování průběžných informací o jejich změnách vyplývajících z verdiktů Ústavního soudu.

Zaváděné změny mají také usnadnit, zkvalitnit a zlepšit přípravu zákonů. Zákon totiž při zachování listinné podoby Sbírky zákonů počítá se zavedením dvou informačních systémů. Jeden bude zaměřen na sbírku zákonů a mezinárodních smluv, druhý na legislativní proces. Systémy by měly postupně vznikat od příštího roku.

Celý systém bude podle návrhu stát 527 milionů korun. Vnitro počítá s tím, že 434 milionů korun zaplatí z evropských dotací. Technická část projektu by měla být hotová do konce roku 2018. Kromě nákladů na vznik systému zákon počítá také s předběžnými provozními náklady, které by měly činit zhruba 389 milionů korun na deset let. Tyto peníze bude dávat vnitro ze svého rozpočtu.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři