Sdružení samospráv vítají změnu ve zveřejňování majetku starostů

Praha 20. dubna (ČTK) - Představitelé krajských Sdružení místních samospráv, Komory obcí a Svazu měst a obcí (SMO) uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, podle něhož mají být údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků neveřejné. Myslí si však, že by byly potřebné i další úpravy zákona o střetu zájmů. Zveřejňování majetkových poměrů obecních politiků považují za zásah do osobních práv, kvůli čemuž podle nich ubylo zájemců o kandidaturu v komunálních volbách.

Česká tisková kancelář
Klouzavý mandát
Foto: Fotolia

Podle novely zákona o střetu zájmů budou u představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách. "Je to první krůček správným směrem, jinak by byly komunální volby fiasko," řekl ČTK předseda Komory obcí Jiří Červenka. Podle něj by se mělo s dalšími úpravami pokračovat, například některé části přiznání by měly být na žádost přístupné jen orgánům činným v trestním řízení. "Už jsme slyšeli o tom, že se tyto údaje promítaly v hospodě na plátně," odůvodnil Červenka požadavek dalších změn.

Starostu Křižánek na Žďársku a místopředsedu sdružení samospráv Jana Sedláčka navíc zklamalo, že poslanci odmítli návrh poslance Patrika Nachera (ANO), aby lidé mohli nahlížet do majetkových přiznání některých obecních politiků jen na základě žádosti a aby politici měli ze zákona právo na informaci, kdo o údaje o nich žádal. Podle Sedláčka si sdružení samospráv myslelo, že poslanci pochopí, že je třeba v této záležitosti starosty trochu chránit, doufá ale, že Senát ho podpoří.

Rovněž předseda SMO v Plzeňském kraji Jaroslav Perlík vnímá novelu jen jako částečný úspěch. "Vlk se nažral a koza zůstala celá," řekl. Podobně na ni nahlíží starosta Úsilné na Českobudějovicku a člen předsednictva SMO Pavel Kašpárek. "Myslel jsem si, že nás se to netýká, ale dva zastupitelé, kteří potenciálně mohli kandidovat, na to čekají. Pokud by to bylo tak, jak to bylo původně, říkali, že do toho nejdou," řekl ČTK Kašpárek.

Také podle informací starosty Božanova na Náchodsku a člena předsednictva SMO Karla Rejchrta někteří obecní politici nechtěli za původních podmínek pokračovat. "Nikdo nechce nic skrývat, ale musíme si uvědomit, že to došlo do absurdní situace, kdy starostové měli zveřejňovat naprosto všechno. Byl to zásah do osobní práv starostů," řekl ČTK Rejchrt.

Předseda moravskoslezského Sdružení místních samospráv Josef Voral si myslí, že volně přístupné komukoliv jakkoliv by nemělo být nic. Veřejně dostupné informace by mohly odradit některé zájemce o funkce v samosprávách, třeba dobře situované manažery, řekl ČTK. Nicméně s rozhodnutím Sněmovny je spokojen stejně jako starosta Troubek na Přerovsku a člen Sdružení místních samospráv Radek Brázda, který vidí největší problém u neuvolněných radních, kteří nemají téměř žádné odměny, přesto by se "museli kompletně odkrývat".

Ani předseda sdružení samospráv v Libereckém kraji Jiří Černý nevidí důvod, proč by představitelé malých obcí měli zveřejňovat své majetky a závazky. Podle něj je zákon v rozporu se zdravým rozumem a normálními mravy a řada obecních zastupitelů kvůli tomu nechce na podzim znovu kandidovat a odrazuje i nové zájemce.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články