Senát chce zpřesnění podmínek odvolávání státních zástupců

Senát chce kvůli posílení nezávislosti státních zástupců zavedení jejich funkčních období a stanovení podmínek, za nichž by mohli být odvoláni. Schválil včera kvůli tomu vlastní návrh novely, kterou nyní dostane k projednání Sněmovna. Obdobné úpravy předložili i poslanci v reakci na chystanou vládní novelu. Ambicí senátní předlohy je podle jejích tvůrců deklarovat postoj horní komory k případnému omezování žalobců ze strany výkonné moci.

ČTK Česká tisková kancelář

Senátorská novela, podobně jako poslanecké předlohy, počítá se zavedením desetiletého funkčního období pro nejvyššího státního zástupce a sedmiletého pro vrchní, krajské a okresní žalobce. Chystaný návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) počítá se sedmiletým funkčním obdobím pro všechny žalobce.

Státní zástupci by podle předlohy mohli být předčasně odvoláni jen pro kárné provinění. Novela tak má zabránit tomu, aby byl nejvyšší žalobce, jímž je nyní Pavel Zeman, vládou odvolán bez udání důvodu, což umožňuje současný zákon. Noví žalobci ve vedoucích pozicích by podle Senátu museli mít nejméně šestiletou právní praxi, přičemž jako státní zástupci by museli působit nejméně tři roky.

Horní komora na návrh senátora Michaela Canova (SLK) také navrhla, aby žalobci nemuseli končit po dosažení 70 let věku. Podle senátora by to bylo diskriminační.

Senát se postavil proti doporučení svého ústavně-právního výboru, podle něhož by dosavadní vedoucí státní zástupci neměli být odvoláni dva až tři roky po přijetí novely. Zavedení těchto přechodných lhůt odmítli předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD) i nejvyšší státní zástupce Zeman. Lhůty měly podle senátora STAN Zdeňka Hraby zabránit tomu, aby současná vláda nemohla žalobce Zemana ani další vedoucí státní zástupce sesadit. Podle Antla by ale nezamezily tomu, aby vláda žalobce nevyměnila ještě před přijetím novely.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři