Senát v srpnu rozhodne o elektronických dálničních známkách

Senát bude na srpnové schůzi rozhodovat o zavedení elektronických dálničních známek. Má také schvalovat novelu, podle níž by se lidé mohli zbavit dluhů z dětství ve zvýhodněném režimu. Na rozhodnutí horní komory čeká také návrh týkající se státní půdní rezervy. Vyplývá to z návrhu programu schůze na senátním webu. Schůze je naplánována na 14. srpna.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Se zavedením elektronických dálničních známek místo dosavadních nálepek na čelní skla vozů vláda počítá od roku 2021. Sněmovna to schválila jednoznačnou většinou, snahy o zvýšení dálničního poplatku odmítla.

V novém systému bude možné dálniční poplatek uhradit elektronicky prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Platby, které budou vázány na registrační značku vozidla, zaznamená informační systém Státního fondu dopravní infrastruktury. Budou se kontrolovat prostřednictvím kamer, k prověrkám by mohly sloužit i nynější mýtné brány. Systém by mohl do budoucna umožnit rovněž takzvané krajské dálniční známky.

Jednomyslně poslanci schválili novelu, která dá lidem s dluhy z dětství šanci na oddlužení ve zvýhodněném režimu, teď se vztahuje jen na seniory a postižené. Peněžitých závazků by se mohli zbavit za tři roky, pokud budou plnit podmínky oddlužení.

Novela o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ) počítá s tím, že stát bude moci nabízet tržní cenu za pozemky, které bude chtít koupit kvůli udržení státní půdní rezervy. Stát má také získat přednostní právo na pozemky, které se převádějí z rezervy pro hospodaření SPÚ do vládou schválených rozvojových programů.

Nově bude podle novely také možné zařadit pozemky do veřejných nabídek opakovaně. Měl by se zjednodušit převod půdy organizačním složkám státu nebo státním organizacím a podnikům, které je potřebují pro rozvojové programy.

Horní komora má na programu také novelu, podle níž bude elektronický systém tvorby zákonů plně zaveden až od roku 2022. Další novela má zrušit nutnost úředního překladu matričních dokladů. Senátoři mají rozhodnout rovněž o tom, zda na státní dotaci na takzvané zvláštní pomůcky zřejmě dosáhne širší okruh postižených lidí.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články