Senát za dva roky projednal 155 zákonů, pětinu odmítl či upravil

Praha 10. října (ČTK) - Senát v končícím dvouletém funkčním období projednal 155 zákonů, které dostal ze Sněmovny. Pětinu z nich odmítl nebo upravil, dolní komora pak souhlasila s polovinou senátních úprav. Vyplývá to z informací, které Senát zveřejnil na svém twitterovém účtu mimo jiné v reakci na páteční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že si práce Senátu nevšiml.

ČTK Česká tisková kancelář

Konkrétně senátoři během 17 dosavadních schůzí schválili 114 norem a u dalších 11 umožnili jejich přijetí. Jedenáctku zákonů zamítli a v 19 případech předlohy doporučili pozměnit. U devíti zákonů jim poslanci vyhověli. Týkalo se to například novel zákonů o posuzování vlivů na životní prostředí nebo o zpravodajských službách. Senátoři se úspěšně postavili také proti novele umožňující plošné výjimky pro zveřejňování smluv v jejich registru.

Senátu se naopak nepovedlo prosadit například svou představu zvyšování důchodů. Horní komora navrhovala přidat tisícikorunu těm, kteří pobírají penzi 25 let. Podle vládního návrhu ji dostanou jen lidé nad 85 let. Neúspěšní byli i v případě zákona o pravidlech v národních parcích.

Sněmovna nedokázala přehlasovat senátní veto v případě zákona o řízení a finanční kontrole ve veřejné správě. Podle senátorů by nová pravidla zvýšila administrativu a nezabránila by kritizovanému kontrolování stejné věci různými úřady s různými výsledky. Senát také zablokoval schválení ústavní novely, podle níž majitelé střelných zbraní měli získat právo podílet se na zajišťování bezpečnosti ČR.

Počet Senátem projednaných zákonů byl o něco nižší než v předchozím období vzhledem k tomu, že Sněmovnu loni na podzim zaměstnávaly volby a teprve v polovině letošního roku se ustavila vláda s důvěrou dolní komory.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři