Aktuality | ČTK | 05.06.2018

Slovensko chce ukončit investiční smlouvy s jinými státy EU

Bratislava 4. června (zpravodaj ČTK) - Slovensko chce ukončit platnost dvoustranných dohod o ochraně investic s dalšími členskými státy Evropské unie. Slovenská ministerstva financí a zahraničí to navrhla poté, co soud EU ve dlouholetém sporu Bratislavy s nizozemskou pojišťovnou Achmea rozhodl, že arbitrážní doložka ve smlouvách mezi členskými zeměmi EU není v souladu s právem unie.

ČTK

ČTK

ČTK

Ukončení platnosti bilaterálních investičních dohod by se mělo vztahovat na dvě desítky zmiňovaných smluv, z nichž většinu Slovensko zdědilo z dob Československa. Tento postup podléhá schválení vládou a parlamentem, následně Slovensko osloví ostatní státy EU s návrhem na zrušení smluv, čímž chce Bratislava celý proces urychlit.

Slovensko v mezinárodních arbitrážích s investory z jiných členských zemí nynější evropské osmadvacítky dlouhodobě zastávalo názor, že příslušné smlouvy o ochraně investic nelze ve sporech použít.

Právě bilaterální investiční dohodu využila Achmea, která v zemi pod Tatrami vlastní zdravotní pojišťovnu Union. Achmea zahájila proti Slovensku arbitráž kvůli zákonu z roku 2007, kterým tehdejší slovenská vláda omezila zdravotní pojišťovny ve volném nakládání se ziskem. V roce 2012 arbitrážní soud rozhodl, že Slovensko dohodu porušilo a že má nizozemské firmě zaplatit 22,1 milionu eur (570 milionů Kč).

Spor se dostal až k Soudnímu dvoru EU, který letos v březnu uvedl, že arbitrážní doložky, jež jsou součástí téměř dvou stovek investičních dohod mezi členskými státy EU, porušují unijní právo a zpochybňují dohody, které uzavřela unie jako celek.

slovensko soudní dvůr EU investiční arbitráž investice

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články