Smluvní platy ve státní správě mají se služebním zákonem skončit

Smluvní platy ve státní správě se schválením novely služebního zákona skončí.

Internet, počítač, právo
Foto: Fotolia

Pro úředníky budou platit jen tarify, navíc bude omezena výše možných odměn. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL ale stále jedná o nastavení příplatků pro odborníky, vyplynulo z dnešní diskuse zástupců vládních stran ve Sněmovně o podobě zákona, který má zejména odpolitizovat státní správu.

Příplatky by byly podle představ sociálních demokratů možné jen ve výjimečných případech. Přípatek by mohl podle předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) mohl dostat jen člověk, který by nebyl vedoucím a jehož pozice by byla schválená nanávrh Generálního ředitelství státní služby vládou. "Šlo by o centrální dohled nad ministerstvy, aby si státní tajemníci nebo ministři nevybírali oblíbené úředníky, kterým by nadržovali," řekl novinářům Tejc.

Námět hnutí ANO spočívá v tom, že odborník by doložil své příjmy za několik uplynulých let, na základě toho by se mu vyměřil plat v úřadu smlouvou na dobu určitou. "My bychom rádi za hnutí ANO, aby byli dobře oceněni kvalifikovaní lidé ve státní správě, protože pokud bude kvalitní státní správa, omezíme značné výdaje na předražený outsourcing," řekl novinářům náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Odměny k tarifním platům mají být omezeny určitým procentem celkového ročního příjmu, mluví se nejvýše o pětině. "Není podstatné, zda ve Sněmovně zvítězí varianta 15 nebo 30 procent," podotkl Tejc. Nemělo by se už ale stávat, že odměna přesáhne běžný plat.

V koalici podle dnešních informací zatím není dohoda na tom, zda všech až 80.000 úředníků bude muset složit zkoušku, aby mohli v úřadech pokračovat. ČSSD a ANO zkoušky hlavně kvůli složité organizaci a nákladům nechce, opačného názoru jsou lidovci. Dvě větší strany koalice by zkoušku zavedly jen pro nové zaměstnance. Všechny vedoucí úředníky ale čeká výběrové řízení.

Služební zákon by se měl vztahovat na všechny centrální úřady a na vyjmenované organizace státu. "Musíme velmi opatrně přidávat příspěvkové organizace, aby se služební zákon paradoxně nevztahoval na muzea nebo na diagnostické ústavy," podotkl Tejc. Wagenknecht doplnil, že pod zákon budou muset spadat všechny úřady, které poskytují peníze z evropských strukturálních fondů.

Ještě tento nebo příští týden by o normě měli jednat předsedové koaličních stran. Ambicí je, aby byla ve Sněmovně schválena do poloviny roku. Služební zákon přijali zákonodárci už v minulosti, jeho podstatná část ale nikdy nenabyla účinnosti.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články