Soud odročil kauzu údajné vraždy metanolem. Muž neměl advokáta

Odvolací Vrchní soud v Praze dnes odročil projednání kauzy šedesátiletého muže, kterého prvoinstanční soud poslal na 11 let do vězení za vraždu exmanželky směsí jedovatého metanolu a vodky.

Foto: Fotolia

Muž nedávno rozvázal spolupráci s advokátem a s novým obhájcem ještě neměl podepsanou plnou moc pro zastupování. Další jednání je v plánu na začátku dubna.

Obžalovaný, který je stíhán na svobodě, dorazil k dnešnímu projednání sám bez advokáta. Soudkyni Jaroslavě Maternové řekl, že před 14 dny vypověděl právníkovi plnou moc, protože "nastaly komplikace a neshodli se v názorech". Jedná prý s novým obhájcem. Muž dostal do pátku tento týden lhůtu, aby plnou moc o novém zastupování dodal. Pokud ji nepřinese, soud mu advokáta ustanoví sám podle pořadníku.

Maternová připomněla, že u zločinu vraždy platí podle trestního řádu pravidlo nutné obhajoby - obžalovaný musí mít advokáta. Soudkyně pak odročila jednání na 1. dubna.

Muže odsoudil za vraždu bývalé manželky směsí smrtelně jedovatého metanolu a vodky Městský soud v Praze loni v listopadu. Pachatel podle obžaloby předpokládal, že úřady budou mrtvou ženu považovat za další oběť metanolové aféry. Hrozil mu až dvacetiletý trest, soud však dospěl k závěru, že nevraždil s rozmyslem, ale vlivem déle trvajícího afektu, za což mu hrozí deset až 18 let za mřížemi.

Muž svou vinu popírá a proti rozsudku se odvolal. Podle znalce z oboru psychiatrie mohlo být soužití muže s exmanželkou problematické a hromadily se mezi nimi negativní emoce.

Vražda se podle obžaloby stala loni v březnu na pražském Chodově. Údajný pachatel tam sdílel byt se svou o rok mladší exmanželkou, s níž se v roce 2000 rozvedl. Stále častěji se hádali, k čemuž přispíval i ženin alkoholismus. Muž se prý proto rozhodl, že ji usmrtí. Věděl, že bývalá manželka pije z jeho lahví alkoholu, které měl uložené v lednici ve společné předsíni. Do lednice proto údajně nastražil dvě láhve vodky smíchané se smrtelně jedovatým metanolem.

Obžalovaný ale tvrdí, že sice v březnu smíchal vodku a metanol, údajně ale ze zvědavosti, protože chtěl vyzkoušet, jak směs chutná. Lahvičku s metanolem měl prý ve své sklepní dílně od mládí, protože byl amatérským leteckým modelářem a metanolem plnil motory modelů. Tvrdí, že cestou ze sklepa do bytu vypil ve výtahu několik loků směsi, po které měl potom střevní problémy. Směs mu prý bylo líto vyhodit, protože ji chtěl využít například na lakování dřeva. Proto ji uschoval do lednice.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články