Soud potrestal dlužníka, který vyhrožoval soudnímu exekutorovi

Praha, 17. září 2014 (EK ČR) – Případem brutálního vyhrožování soudnímu exekutorovi se zabýval Městský soud v Praze. Dlužníkovi potvrdil přísný trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

tisková mluvčí Exekutorské komory ČR
Foto: Fotolia

42letý dlužník M. L. z Prahy čelí 17 exekucím. Jen na jistinách dluží téměř 600.000 Kč. Namísto toho, aby řešil svoji situaci adekvátním způsobem a pokusil se např. o aktivní sjednání splátkového kalendáře, psal soudnímu exekutorovi výhrůžné e-maily. Mimo jiné v nich uváděl, že soudnímu exekutorovi prostřílí genitálie a klouby. Vadilo mu, že je proti němu vedena exekuce, a tak neváhal označit soudního exekutora coby úřední osobu za „pedofila, dobytka, grázla“.

Obvodní soud pro Prahu 6 v červenci odsoudil obžalovaného k podmíněnému trestu vězení, a to za přečin vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Dlužník se odvolal, ovšem Městský soud v Praze odvolání zamítl a potvrdil rozhodnutí první instance.

Odsouzený se hájil tím, že e-mailová adresa je sice jeho, ale inkriminovaný e-mail nepsal. Uvedl, že se jedná o mstu ze strany soudního exekutora, který si prý najmul špičkového IT specialistu, jenž pronikl do jeho e-mailové schránky a napsal zmíněnou zprávu – to vše prý ve snaze iniciovat jeho trestní stíhání. Soud měl však za prokázané, že předmětný e-mail byl zaslán dlužníkem M. L. a že šlo z jeho strany o obhajobu „kromo byčejně nevěrohodnou“, činěnou zjevně pouze ve snaze o zbavení se své trestní odpovědnosti, kdy „takovéto hypotetické jednání soudního exekutora by bylo, již s ohledem jeho nákladnost a nebezpečí odhalení v porovnání s absencí jakéhokoliv užitku, naprosto nelogickým“. Dále soudce konstatoval, že ze všech projevů odsouzeného vyplývá jeho „hluboká nenávist vůči soudnímu exekutorovi spojená s vulgární verbální agresí s více či méně skrytými výhrůžkami a touhou, aby soudní exekutor co nejvíce trpěl“.

V poslední době bohužel přibývá výhrůžek, které jsou soudním exekutorům adresovány ze strany účastníků řízení. Další neplatič, jenž se dopustil vydírání soudní exekutorky, dostal v květnu od Krajského soudu v Hradci Králové dvouletý podmíněný trest, který nyní potvrdil Vrchní soud v Praze. Podrobnosti naleznete zde.

Exekutorská komora ČR rozhodnutí soudů v těchto případech vítá. „Pokud dlužník zaviní svoji situaci tím, že neuhradí dluh a ignoruje rozhodnutí soudu, nemůže si myslet, že dosáhne řešení prostřednictvím výhrůžek, vulgarismů a vydírání. Takové jednání je nepřijatelné. V případě, že je pro někoho exekuce nadměrnou psychickou zátěží, měl by vyhledat odbornou pomoc. Nasměrovat ho na ni můžeme i v bezplatných poradnách Exekutorské komory,“ komentuje prezident Exekutorské komory ČR Mgr. David Koncz. V obou popisovaných řízeních, v nichž byli dlužníci odsouzeni, byla zachována veškerá procesní práva účastníků řízení a ze strany soudních exekutorů byly respektovány veškeré zákonné mechanismy.

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články