Soud potrestal lihovou mafii, jejího šéfa Radka Březinu 13 lety

Olomouc 22. prosince (ČTK) - Šéf lihové mafie Radek Březina půjde za rozsáhlé obchody s lihem na 13 let do vězení. Olomoucký soud dnes také rozhodl o propadnutí jeho majetku, včetně vystavených směnek. Jeho bratr Tomáš, jenž byl jeho nejbližším spolupracovníkem, si odpyká čtyři roky. I on přišel o majetek. Soud jemu jedinému přisoudil status spolupracujícího, neboť pomohl zásadně odkrýt trestnou činnost skupiny, jež připravila stát o 6,39 miliardy na daních. Ostatních pět mužů v organizované zločinecké skupině si odpyká tresty od šesti do 12 let, další muž dostal podmínku.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Žalobce i šest obžalovaných si nechalo lhůtu na odvolání, dva se odvolali na místě. Soud ukládal tresty v sazbě od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců. "Trestná činnost byla páchána po velmi dlouhou dobu a v mimořádném rozsahu. V trestech bylo potřeba učinit rozdíl mezi lidmi, kteří to celé vedli, a ostatními. U Radka Březiny je proto na místě třináctiletý trest," uvedl soudce Eduard Ondrášek. U jeho bratra Tomáše soud přihlédl k jeho spolupráci. "Bez jeho výpovědi by se soudu nepodařilo takovým způsobem zkonstruovat vinu obžalovaných. Soud proto šel výrazně pod spodní hranici trestní sazby," uvedl soudce.

Další blízký spolupracovník Radka Březiny Lubomír Kaláč, který začal činnost skupiny odkrývat jako první, dostal devět let a dva měsíce a propadl mu majetek. Je to o tři roky více, než požadoval žalobce. Podle soudu sice jeho první výpověď nastartovala odkrytí celé mafie, s ohledem na rozpory v jeho výpovědi a snižováním jeho role mu soud roli spolupracujícího nepřisoudil. "V tuto chvíli mohu říci, že skutečně reálně zvažuji případně i odvolání ve prospěch pana obžalovaného Kaláče," řekl ČTK žalobce Miroslav Stoklásek.

Radek Menšík, jednatel společnosti Morávia-Chem, která byla zdrojem nelegálního lihu, dostal druhý nejvyšší trest, 12 let. "Byl aktivním spolupracujícím bílým koněm při páchání trestné činnosti," uvedl soudce. Tresty devět let a dva měsíce uložil soud také Václavu Davidovi, který sklady lihem navážel, a správci nemovitostí Ivanu Kováříkovi. Šestiletý trest dostal skladník Rostislav Hanulík, soud přihlédl k jeho zdravotnímu stavu. Osmý obžalovaný Tomáš Pantlík, který se zodpovídal z nelegálního skladování lihu v Olomouci, se podle soudu dopustil nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Dostal tříletý podmíněný trest.

Rozsudek zahrnuje období od roku 2004 do roku 2013, stíhání z let 1998 až 2001 soud zastavil. I z tohoto důvodu je vyčíslená škoda o něco nižší, než uváděla obžaloba. Podle soudu muži na základě příkazů bratrů Březinových nakoupený líh, který prošel jen fiktivní denaturací, nakládali na kamiony a odváželi odběratelům. Odvezli tak 21,1 milionu litru. Další statisíce litrů lihu navezli do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, v Háji u Duchcova, Valašském Meziříčí či ve Stojčíně. Zločinecká skupina měla podle rozsudku rozdělené úkoly. Někteří muži líh převáželi, jiní konvoj zabezpečovali. "Obžalovaní při tom používali speciálně upravené mobilní telefony a při skladování lihu používali důmyslné skrýše," uvedl soudce.

Soud vynesl rozsudek po roce od doby, kdy se kauzou začal zabývat. Sešel se na 40 jednacích dnech, vyslechl 70 svědků. Kauza tím nekončí, navazují na ni další trestní stíhání, v nichž se zodpovídají lidé, kteří s Radkem Březinou obchodovali, pomáhali legalizovat jeho majetek nebo jako celníci údajně ledabyle dohlíželi na denaturaci kvasného rafinovaného lihu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články