Soud potvrdil půlmilionovou pokutu od ÚOHS pro FN Olomouc

Krajský soud v Brně potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Fakultní nemocnici Olomouc za chyby v zakázkách na modernizaci přístrojů. Zdravotnické zařízení na zakázky nevypisovalo otevřené tendry, ale používalo pouze jednací řízení bez uveřejnění. ČTK to zjistila z internetové sbírky rozsudků soudu.

Česká tisková kancelář
Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu
Foto: Fotolia

Bývalý ředitel nemocnice Radomír Maráček, za jehož vedení nemocnice zakázky zadávala, čelil v souvislosti s výkonem své funkce u soudu obžalobě ze tří trestných činů. Podle žaloby nemocnice u zakázek na modernizaci pracovišť za desítky milionů korun nevyhlásila otevřené výběrové řízení, ale využila jednacího řízení bez uveřejnění. Krajský soud v Olomouci před dvěma lety Maráčka osvobodil. To potvrdil i Vrchní soud v Olomouci.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se zabýval postupem nemocnice v tendrech na modernizaci rentgenového pracoviště, modernizaci CT, radioterapeutického pracoviště a u jednoho z menších tendrů. Celkem šlo o zakázky z let 2007 až 2009 za asi 150 milionů korun.

Úřad ve svých rozhodnutích v minulosti opakovaně upozorňoval, že jednací řízení bez uveřejnění je mimořádným institutem, který mohou zadavatelé využít jen za splnění zákonných podmínek. Olomoucká nemocnice podle úřadu v konkrétních případech neprokázala, "že by bylo nemožné stanovit v zadávacích podmínkách potřeby zadavatele tak, aby mohl zakázky zadat jinou formou zadávacího řízení".

Vedení nemocnice v minulosti ale tvrdilo, že šlo o důležitou zdravotnickou techniku, kde bylo nutné brát v potaz její kompatibilitu s dalším vybavením modernizovaných pracovišť a především zájmy pacientů, pro jejichž léčbu bylo potřeba modernizovat vybavení v co možná nejkratším čase. Zadání zakázek zdravotnické zařízení předem konzultovalo i se zřizovatelem - ministerstvem zdravotnictví, které poskytlo souhlasné stanovisko.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články