Soud potvrdil technikovi Hudečkovi za solární podvod 7,5 let

Za podvod v souvislosti s fotovoltaickou elektrárnou miliardáře Zdeňka Zemka VT-sun na Chomutovsku potvrdil včera olomoucký vrchní soud technikovi Janu Hudečkovi takzvaný společný trest 7,5 roku vězení a peněžitý trest půl milionu korun. Obžalovaný podle rozsudku v prosinci 2010 podepsal nepravdivý předávací protokol, přestože věděl, že dílo je dosud ve výstavbě. Původní sedmiletý trest za předchozí obdobné případy mu byl navýšen o půl roku.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Původní sedmiletý trest dostal Hudeček v kauze bratrů Zemkových týkající se dalších solárních elektráren na Chomutovsku, Saša-Sun a Zdeněk-Sun, které podle obžaloby neoprávněně dostaly licence na základě nepravdivých revizních zpráv. "Pokud jde o celou trestní věc, máme tři skutky týkající se tří elektráren - VT-sun, Zdeněk-Sun a Saša-Sun," uvedl předseda senátu Jaroslav Holubec.

Jednání obžalovaného je podle předsedy senátu identické, liší se jen stadiem trestné činnosti, v tomto případě jde o pokus. Nelze tak podle něj očekávat jiné rozhodnutí soudu než potvrzení rozsudku, uvedl Holubec.

"Trest, který mu byl uložen, je trestem společným a je navýšen o šest měsíců. Nestává se u tohoto soudu, aby se vedla 1,5 hodiny bitva se třemi advokáty o šest měsíců, které byly přidány k předchozímu sedmiletému trestu," dodal předseda senátu.

Hudeček v tomto případě podle rozsudku jako zástupce společnosti Železárny Veselí 8. prosince podepsal nepravdivý předávací protokol kompletní solární elektrárny s tím, že dílo bylo předáno bez výhrad. Podle obžaloby věděl, že dílo bylo ve výstavbě a že protokol bude doručen na Energetický regulační úřad (ERÚ) jako součást dokumentů nutných pro vydání licence. V polovině prosince však zástupci ERÚ na místě zjistili, že elektrárna není dokončena a nesplňuje podmínky pro udělení licence.

Majitelé elektráren, Alexandr a Zdeněk Zemkovi, podle dřívějších rozhodnutí soudů získali na základě neoprávněných licencí právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny zprovozněné a řádně licencované do konce roku 2010. Zemkové pochybení popírali. Soudy jim uložily šest let a devět měsíců vězení. V kauze bude ještě rozhodovat Ústavní soud, aktéři případu se na něj obrátili.

Některé elektrárny dostaly od ERÚ licenci pro zahájení provozu doslova v posledních hodinách roku 2010. Později se ukázalo, že mnohdy nesplňovaly podmínky pro spuštění do ledna 2011. Soudy kvůli podvodům řešily řadu případů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články